Unikátní kniha s ilustracemi Jiřího Trnky

V Plzni vznikla unikátní kniha s dosud nepublikovanými ilustracemi Jiřího Trnky

Kniha Dvě legendy o grálu vznikla při příležitosti konání druhého ročníku mezinárodního sympozia ilustrace a animované tvorby na konci října a zástupci fakulty při její přípravě úzce spolupracovali přímo s rodinou Jiřího Trnky.

Na půdě Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vznikla ojedinělá publikace s u nás dosud nepublikovanými ilustracemi výtvarníka, ilustrátora a tvůrce loutkových filmů Jiřího Trnky. Původní starověké mýtické texty pro Dvě legendy o grálu převyprávěl renomovaný básník a několikanásobný držitel ocenění Magnesia Litera Radek Malý.

Kniha Dvě legendy o grálu vznikla při příležitosti konání druhého ročníku mezinárodního sympozia ilustrace a animované tvorby na konci října a zástupci fakulty při její přípravě úzce spolupracovali přímo s rodinou Jiřího Trnky. Citlivou úpravu a zajímavé řešení vazby knihy navrhl Vojtěch Liebl, student na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Kniha vyšla v počtu 100 číslovaných kusů.

„Ponechám-li stranou výtvarnou vytříbenost otcových ilustrací a působivou jednoduchost grafické úpravy knížky, chci upozornit na přínos autora textu a vyzdvihnout fakt, že nejde o překlad, ale zdařilé převyprávění starobylých legend v současném živém a čtivém jazyce. Jsem přesvědčen, že čtenáři, jenž bude mít to štěstí, že se mu tato unikátní bibliofilie dostane do ruky, poskytne nejen zážitek estetický, ale i literární,“ říká Jan Trnka, syn Jiřího Trnky.

Původní ztvárnění starověkých textů s existenciálním poselstvím držitele Nobelovy ceny za literaturu Gerharta Hauptmanna převyprávěl Radek Malý, český básník, překladatel a vysokoškolský pedagog.

„Spolupracovat na knize Dvě legendy o grálu pro mě byla velká radost i čest, neboť přeci jen se v České republice neobjevují neznámé ilustrace Jiřího Trnky často. Způsob, jakým byla kniha z hlediska knižního designu pojata, mě až dojal a přesvědčil o tom, že lepší uvedení si tato kniha nemohla přát,“ doplňuje Radek Malý.

Moderní bibliofilské provedení knihy vytvořilo pražské studio Indigoprint. Součástí letošního Jiří Trnka International Symposium bylo i historicky první udílení Cen Jiřího Trnky. Ocenění v podobě stříbrného okřídleného koníka z dílny šperkaře Petra Vogela v kazetě designérky Petry Soukupové byla udělena za přínos oboru ilustrace japonské výtvarnici Iku Dekune, portugalskému ilustrátorovi a nakladateli André Letriovi a organizátorům Bienále ilustrací v Bratislavě.

„Sympozium, které se svolením umělcovy rodiny nese jméno Jiřího Trnky, připomíná umělecký odkaz významného plzeňského rodáka, který zanechal nesmazatelnou stopu v oblasti ilustrace a animovaného filmu a svým novátorským přístupem stále inspiruje nové následovníky. V letošním roce by oslavil 110. výroční svého narození,“vysvětluje ilustrátorka a spisovatelka Renáta Fučíková, umělecká ředitelka Jiří Trnka International Symposium a pedagožka na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

Kniha Dvě legendy o grálu je v současné době neprodejná a dostupná pouze v omezeném počtu kusů v rámci unikátního bibliofilského vydání. Zástupci Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara však zároveň usilují o možnost vydání publikace pro širokou veřejnost.

Zdroj: TZ zcu.cz