Open Air Libuše / 11.6.

Ve spolupráci se sólisty Národního divadla v Praze a Severočeským divadlem proběhne 11. června výpravné provedení naší národní opery oper – Smetanovy Libuše. Pro účely představení budou vystavěna v Klášteře u Nepomuka na návsi, kde jsou rozvaliny středověkého cisterciáckého konventu, dvě velká krytá pódia, představí se kompletní orchestr, sbor a 12 sólistů v hlavních rolích. Představení bude nepochybně regionální událostí roku 2022. Libuše se odehraje u příležitosti 150. výročí vzniku opery pod místem nálezu Rukopisu zelenohorského, hlavního zdroje libreta. Titulní role se zhostí Eva Urbanová, roli Přemysla ztvární Svatopluk Sem. Operu bude živě přenášet rovněž TV Noe, která zařadí o přestávce i tematický dokument k výročí opery.

Téma kněžny Libuše se v historických pramenech objevilo několikrát, dvě jeho nejčistší zpodobnění najdeme v Kosmově kronice a v Rukopisu zelenohorském, nalezeném v roce 1817 na zámku Zelená Hora u Nepomuka. Právě tento rukopis, který je dnes oficiálně považován za palimpsest z doby krátce před svým nálezem, byl hlavním inspiračním zdrojem pro libreto opery. Josef Wenzig, autor libreta Libuše, nepřevzal z tohoto dílka pouze námět a některé postavy, ale rovnou i celé věty.

Wenzig dokončil libreto v roce 1866, na překladu spolupracoval s Ervínem Špindlerem. Smetana hudbu finalizoval v roce 1872 a opera byla při prvním otevření Národního divadla uvedena až 11. června 1881, tedy 9 let po jejím dokončení.

Vznik Libuše spadá do politicky přelomové doby. V říjnu 1860 se sice uvolňuje politické vědomí, které naznačuje konec centralismu a možnost samostatného národního rozvoje, bohužel tento směr nemá dlouhého trvání. A zatímco Maďaři si staví vlastní parlament, Češi mohou zbudovat „jen“ Národní divadlo. A v něm pak pěstovat umění, které bylo zároveň bojem za vlastní nezávislost a obrození.

Původně byla opera uvažována jako korunovační u příležitosti již přislíbené korunovace Františka Josefa I. Josef Wenzig si proto přál, aby na konci proroctví byla zpívána píseň Kde domov můj. Vzhledem k následnému nenaplněných nadějí vlastenců a neuskutečnění korunovace Smetana zvolil naopak motiv husitského odbojného chorálu Ktož jsú boží bojovníci, a zároveň patrně záměrně oslabil hudbu při nástupu panovnické osoby – Přemysla na knížecí stolec, kdežto slavnostní ráz ponechal až na samotný závěr, oslavu českého národa.

Smetanova Libuše má proto v české opeře i kultuře mimořádné postavení. Je přímou součástí snahy našich předků o obnovení české státnosti a národní nezávislosti. Smetana v parafrázi staré české pověsti o kněžně Libuši velebí zašlou slávu národa, ale především zdůrazňuje nadčasový ideál, který se dnes zdá být téměř nedosažitelný: vlídnost, skromnost, moudrost a svornost příslušníků jednoho národa, jedné společnosti. V exteriérech byla Libuše uváděna při významných příležitostech, na Děvíně u Bratislavy ji v roce 1959 zhlédlo 150.000 diváků, další provedení následovala na Řípu, na Pražském hradě či ve Smetanově Litomyšli. Pod Zelenou Horou bude opera uvedena poprvé v historii.

„Scénu a kostýmy pro Libuši na Nepomucku vytvořil přední výtvarník Josef Jelínek, Libušina bělouše zapůjčí Jezdecký klub Úslavan Blovice, který se pyšní největším soukromým chovem starokladrubského plemene koní. Eva Urbanová, která na Nepomucku žije, si v dubnu letošního roku připomněla 35. výročí profesionální kariéry,“ uvádí Pavel Motejzík, vedoucí nepomucké kultury.

„Od šestnácti let jsem doma na Nepomucku a po loňském úspěšném koncertu Open Air Nepomuk z nepomuckého náměstí, jsme vymysleli provedení opery Libuše pod širým nebem. Velmi se těším, ráda vystupuji na venkovních scénách, protože takovýto přírodní amfiteátr udělá výjimečnou kulisu ať již ke koncertu, nebo ještě lépe k opernímu představení,“ říká Eva Urbanová.

Vstupenky jsou v cenové relaci 550-990 Kč. Diváci budou mít možnost využít bezplatné autobusové dopravy od nádraží v Nepomuku-Dvorci a dalších zastávek v Nepomuku tam i zpět. Předprodej zajišťuje Plzenskavstupenka.cz.

Generální partneři: Ministerstvo kultury ČR, Plzeňský kraj a KLAUS Timber, a.s. ,

Akce se koná pod záštitou Mgr. Martina Baxy, ministra kultury ČR a Rudolfa Špotáka, hejtmana Plzeňského kraje.

Představení pořádají Mikroregion Nepomucko, obec Klášter a město Nepomuk ve spolupráci se Severočeským divadlem v Ústí nad Labem a sólisty Národního divadla.

 

——

OBSAZENÍ HLAVNÍCH POSTAV:

Libuše, česká kněžna – Eva Urbanová

Přemysl ze Stadic – Svatopluk Sem

Chrudoš od Otavy – Zdeněk Plech

Šťáhlav na Radbuze, jeho bratr – Aleš Briscein

Lutobor z Dobroslavského Chlumce, jejich strýc – Pavel Vančura

Radovan od Kamena Mosta – Petr Matuszek

Krasava, Lutoborova dcera – Michaela Katráková

Radmila, sestra obou bratří – Kateřina Jalovcová

Čtyři ženci – Jarmila Baxová, Lucie Vagenknechtová, Jana Kubicová, Jaroslav Kovacs

Kmeti, leši, vladykové, panny, čeleď, lid

Libušin bělouš (JK Úslavan Blovice)

 

Orchestr a sbor Severočeského divadla

 

Hudba Bedřich Smetana
Libreto Josef Wenzig
Překlad libreta Ervín Špindler

Režie Andrea Hlinková
Dirigent Milan Kaňák
Výtvarník scény a kostýmů Josef Jelínek
Sbormistr Jan Snítil
Korepetice Jan Snítil, Irina Lorenc

 


Zdroj:

Bc. Eva Mertlová

tisková mluvčí

www.plzensky-kraj.cz