Plzeňský kraj vyvěsil tibetskou vlajku

Na budově Krajského úřadu Plzeňského kraje ve Škroupově ulici v Plzni zavlála ve čtvrtek 10. března tibetská vlajka. Stalo se tak u příležitosti 63. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu ve Lhase.

Plzeňský kraj se tím připojil k celosvětové solidární akci „Vlajka pro Tibet“, která vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě jako připomínka násilného potlačení tibetského povstání ve Lhase v roce 1959. Zemřelo při něm více než 80 tisíc Tibeťanů a další více než milion jich zemřelo v následujících letech ve vězeních a pracovních táborech v důsledku hladomoru.

Tibetská vlajka je dnes jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení. „Chceme tímto symbolickým aktem vyjádřit solidaritu s Tibeťany a ukázat, že  odsuzujeme jakoukoli formu porušování lidských práv nejen v Tibetu, ale po celém světě,“ říká  hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. V dnešní době, kdy je ohrožena nezávislost Ukrajiny, se podle něho ještě více ukazuje, že je podpora Tibetu a jeho nezávislosti velmi důležitá.


Zdroj:

Ing. Helena Frintová

oddělení mediální komunikace

www.plzensky-kraj.cz