Konkurenční doložka

Dobrý den, po delší době jsem si našla práci, ale při nástupu mi řekli, že vedle pracovní smlouvy budu podepisovat i konkurenční doložku. Nevím přesně co si pod tím mám představit, jestli to mohu podepsat, ale zase nevím, jestli by mě bez toho vzali. Můžete mi poradit?

ilustrační foto

 

Konkurenční doložka je standardní instrument, který je pro oblast pracovněprávních vztahů upraven v ustanoveních § 310 a 311 zákona č. 262/2006 Sb, zákoník práce, v platném znění. Z Vašeho dotazu není zřejmé, na jakou pozici byste měla nastoupit, neboť konkurenční doložka se zásadně sjednává pouze tam, kde to je možné od zaměstnance spravedlivě požadovat s ohledem na povahu informací, poznatků, znalosti pracovních a technologických postupů, které získal v zaměstnání u zaměstnavatele a jejichž využití při činnosti zaměstnance po skončení pracovního poměru by mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost.
Tím je zároveň vyjádřena podstata konkurenční doložky, tj. ochránit zaměstnavatele před tím, aby bývalý zaměstnanec využil jinde to, co se dozvěděl u zaměstnavatele. Nicméně takové omezení má určité podmínky, jednak časové, finanční, ale i další. Protože se jedná o poměrně složitou problematiku, už jen při posouzení toho, zda konkurenční doložku je v daném případě možné sjednat, doporučuji vyhledat právní pomoc.


Na dotazy odpovídá:

JUDr. Jiří Vlasák
ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Plzeň, nám. Republiky 2

www.akvlasak.cz