Nejčastější komplikací, se kterou se lidé setkávají během zahraniční dovolené, jsou zpožděné dopravní spoje, poruchy auta a náhlá onemocnění. V takové situaci se někdy ocitl každý třetí Evropan. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu asistenční společnosti Europ Assistance, který se zaměřil na aktuální rizika při cestování.
Na zdravotní potíže či poruchu auta pamatují asi dva ze tří evropských turistů, právě tato rizika si totiž pojišťují nejčastěji. Ani Češi přitom nejsou výjimkou. „V zahraničí nejčastěji pomáháme právě v situacích, kdy u pojištěných klientů dojde k poruše či nehodě na automobilu, anebo v případech, kdy je potřeba lékařský zásah,“ potvrzuje Vladimír Fuchs, generální ředitel české centrály Europ Assistance.
Nehodu či poruchu na autě během dovolené v zahraničí zažil na vlastní kůži asi každý pátý Čech (23 %, evropský průměr je 28 %). Zdravotní potíže u sebe nebo u svých blízkých řešila během cesty do zahraničí třetina českých turistů (33 %, evropský průměr je 27 %).
Naopak o náhradním řešení pro případ opožděných letů či stávek v dopravě turisté teprve začínají uvažovat. Evropská data ukazují, že o pojištění takových situací výrazně roste zájem, meziročně až o 5 procentních bodů.
Celkově si ale pojistku pro případ opožděných dopravních spojů sjednává jen asi 38 % evropských turistů, což v porovnání s jinými riziky není mnoho. Víc jich pamatuje na riziko živelní pohromy (41 %) i na ztrátu osobních věcí (58 %).
- Pojistka proti zpoždění? Cesta vlastním autem
Podle průzkumu Europ Assistance pamatují na zpoždění dané stávkami či dopravním kolapsem v největší míře Britové (64 %), mezi Němci nebo Poláky o něj ovšem má zájem jen asi čtvrtina cestovatelů (26 %).
„Lidé obvykle řeší situace, se kterými mají osobní zkušenost. V České republice je velmi oblíbené cestování autem, na letní dovolenou jezdí vlastním vozem skoro 70 % Čechů. Pro ně tedy nemusí být pojištění opožděných spojů až tak zajímavé,“ vysvětluje Vladimír Fuchs.
Výsledky tak podle něj spíše ovlivňuje to, jak a kam se z dané země jezdí, než jak jsou místní cestující zodpovědní. „Britové například rádi jezdí do Španělska. Z ostrovního království do Madridu či Barcelony nejspíše poletí letadlem a budou více závislí na návaznosti spojů. Pokud ale vyjíždíte z vnitrozemí, jako třeba my nebo Němci, roste pravděpodobnost, že pojedete autem,“ uvedl Vladimír Fuchs.
Právě svobodu a nezávislost si na cestování autem pochvaluje nejvíc Čechů. Za největší benefit dovolené vlastním vozem ji označilo 77 % z nich.
Nejoblíbenějšími českými destinacemi pro letní dovolenou jsou dlouhodobě Chorvatsko a Itálie.
V té se shodujeme i se sousedními Rakušany a Poláky. U Němců, Francouzů nebo Britů vítězí Španělsko. Zajímavě dopadl výzkum v Belgii. Tam označili lidé za nejoblíbenější sousední Francii.
Průzkum s názvem Holiday Barometer 2019 realizovala společnost Europ Assistance a výzkumná agentura Ipsos na mezinárodní úrovni již po devatenácté v řadě.
Zdroj: Europ Assistance