Plzeňská zoo poprvé odchovala korovce mexické

V zázemí expozice Království jedu nyní pečují chovatelé o 8 mláďat korovce mexického (Heloderma horridum exasperatum). Je to jeden ze 4 poddruhů tohoto druhu. Jedná se o jedovatého ještěra.

Pochází ze SZ Mexika, dorůstá až 80-90 cm. Jde o vejcožravý, na stromy vázaný druh ještěra. Je zvyklý v zimě hibernovat, což je důležité i pro odchov v zoo, pro reprodukční chování samice.

Dle informací ošetřovatele Jana Dohnala získala plzeňská zoo v rámci Evropského záchranného programu EEP dospělý pár od kolegů ze Zoo Zagreb v roce 2017. Koncem srpna 2018 nakladla samice celkem 10 vajec, z nichž se po 167 dnech inkubace, během týdne na počátku února 2019, vylíhlo 8 mláďat. U tohoto druhu korovce je to poprvé v plzeňské zoo a podruhé po odchovu v Zoo Ústí nad Labem. Mláďata jsou nyní krmena cca 1x týdně křepelčími vajíčky a myšími holaty.

Plzeňská zoo chovala oba druhy korovců poprvé na přelomu 60. a 70. let. Nyní návštěvníci zoo potkají rodiče těchto mláďat v expozici Sonorská poušť a korovce jedovaté v Sukulentním skleníku.

 


Zdroj:

Mgr. Martin Vobruba

Tiskový mluvčí ZOO Plzeň

 

Foto: K. Misíková