Letošní již 16. reprezentační ples Plzeňského kraje se nesl v duchu proslulých vídeňských plesů v Opeře. Společenská událost se konala v sobotu 2. února na již tradičním místě – v plzeňském Parkhotelu. Ani letos nechyběla charitativní akce, díky které si částku 200 tisíc rozdělilo pět osob, kterým peníze ulehčí život s hendikepem.
Hlavní slovo po celý večer měla hlavě hudba, a to v podání Big Bandu Felixe Slováčka. Orchestr zahájil ples slavnostní fanfárou, po které se na pódiu představili moderátoři – Martina Kociánová a Petr Rychlý. Po zahájení plesu hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem přišel na řadu první valčík v podání Tanečního klubu MZ dance team. Zahajovací promenádu si vzala na starost choreografka Petra Parvoničová, která spolu s profesionálním tanečníky, připravila pro diváky slavnostní podívanou. V úvodu plesu také hejtman předal šeky s částkou 40 tisíc pro pět obdarovaných osob a poděkoval partnerům Plzeňského kraje, kteří na charitativní akci přispěli. (Medailonky obdarovaných viz níže).
Po osmé hodině začal hrát známé taneční melodie Big Band Felixe Slováčka a od té doby byl parket stále zaplněný. K orchestru se během večera připojili také Felix Slováček mladší, zpěvačka Martina Bárta a také Anička Slováčková. Nečekaným zpestřením večera byly pěvecké vstupy Petra Rychlého, který po vzoru televizní show „Tvoje tvář má známý hlas“ zazpíval songy z repertoáru Václava Neckáře nebo Honzy Nedvěda. Krátký muzikálový vstup patřil Fantomu Opery. Známé melodie zazpívala Lucie Černíková spolu s Radimem Schwabem.
Program ovšem běžel i v sále Conferenza, kde mělo hudební vstupy dívčí swingové trio Hot Sisters. V sále Emporio byla opět vyhlášená kavárna Orient Coffee, která tentokrát nabízela například slavný Sachrův dort.
Netradiční pomoc návštěvníkům nabízely ve vstupních prostorách hotelu švadlenky, které řešily drobné aktuální opravy. Kromě přišívání utržených knoflíků dokonce dvakrát musely zkracovat dámám šaty.
Obdarovaní na plese Plzeňského kraje:
Jaromír (32) má od narození velmi těžké zrakové postižení a omezenou hybnost prstů. Nemůže číst téměř žádné texty ani ve větší velikosti písma, velmi špatně píše na klávesnici. Finanční dar proto využije na nákup počítače se speciálním softwarem na čtení a přepis českých i anglických textů. Převody textů mu velmi pomohou ve studiu i v zaměstnání.
Marek (4) má Downův syndrom, který nebyl odhalen screeningem v těhotenství. Trpí především opožděným psychomotorickým vývojem a mentální retardací. Kvalitu života mu pomáhá zvýšit rehabilitace, hipoterapie a ergoterapie, na kterou využijí rodiče finanční dar.
Nella (1) trpí extrémní svalovou hypotonií z důvodu PWS syndromu, který postihuje 1 dítě z 15 tisíc narozených dětí. Má problémy se stravováním, trpí opožděným vývojem. Rodiče s Nelou absolvují rehabilitace a logopedii, na které využijí finanční příspěvek.
Tomáš (12) prodělal po narození dětskou mozkovou obrnu, k omezené hybnosti pravé ruky a nohy se mu přidala později epilepsie. Chodí do 6. třídy ZŠ, kde má nastavený individuální plán. Potýká se s omezením v situacích, kdy potřebuje obě ruce, nemůže se věnovat svému oblíbenému fotbalu ani dalším aktivitám. Ve zlepšení kvality života mu pomáhá fyzioterapie, která mu díky finančnímu daru pomůže v začlenění do běžného života.
Klaudie (2) se narodila předčasně z důvodu tachykardie, kvůli které jí rodiče musí pravidelně měřit tep, podstupuje ve vysoké míře speciální kardiologická vyšetření. Od narození ji doprovází centrální hypotonický syndrom, který ale nebyl rehabilitován kvůli srdci. Od jednoho roku věku je Klaudii dávkována terapie s cílem uzdravit srdce pro zátěž a optimální směr vývoje ke kvalitní chůzi bez omezení. Finanční dar rodiče využijí na fyzioterapii.
Zdroj:
Eva Mertlová
Oddělení mediální komunikace a marketingu
Odbor Kancelář hejtmana
Krajský úřad Plzeňského kraje
Škroupova ulice 18, 306 13 Plzeň
telefon: 377 195 239
mobil: 777 353 676
e-mail: eva.mertlova@plzensky-kraj.cz