Jak správně pečovat o psa seniora

Na jaké nemoci si dát nejvíce pozor?

Psí stárnutí s sebou přináší mnoho problémů, a je proto nutné o naše čtyřnohé kamarády více pečovat. Psí senioři často nejsou tak aktivní, přibývají na váze, horší se jim zrak i sluch a mnohdy je trápí nemoci, které jím mohou zásadně zkrátit či znepříjemnit kvalitu života.

 

„V seniorském období psa by naši pozornost měla upoutat jakákoliv neobvyklá změna, např. změny chování, hubnutí, vyšší výdej moči (polyurie), nadměrná žíznivost (polydipsie), nechutenství aj. Všechny nezvyklé příznaky by měly být konzultovány s ošetřujícím veterinárním lékařem. Stejně jako u lidí i u psů působí stárnutí komplexně na celý organismus, u řady orgánů (např. ledviny, játra, aj.) tak dochází ke snížení jejich funkčnosti,“ říká MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D. Vhodnou prevencí řady chorob je optimální životospráva, minimalizace stresových faktorů a pravidelné preventivní kontroly.

 

Zdravé klouby

Pejsky seniory často trápí nemocné klouby. Jejich stav je předurčen několika faktory. Mezi ty nejvýznamnější patří genetická výbava a to, jak byli psi krmeni a zatěžováni (především) v období růstu. „Ve stáří se pak přidávají změny vyvolané právě stárnutím. U kloubů se jedná například o omezenou tvorbu synoviální tekutiny či glykosaminoglykanů, tedy základních komponent všech kloubů,“ vysvětluje MVDr. Kateřina Karásková.

Jednou z možností, jak u stárnoucích jedinců podpořit výživu kloubních struktur, je pravidelné podávání ověřených nutričních doplňků na bázi glukosaminu a chondroitinu. Velký význam v tomto období života má i výživa a celková životospráva. Ta by měla odpovídat potřebám psa. „Mnoho lidí mění u starších psů výživu a přechází na granule tipu senior. My doporučujeme spíše než na věk hledět na celkovou aktivitu psa a na jeho váhu a vitalitu. Pokud je pejsek i v deseti letech stále vitální a má normální váhu jako v pěti letech, není použití speciální receptury nutné. Pro speciální výživu bychom se měli rozhodnout až ve chvíli, kdy má vyšší váhu a menší aktivitu. Tedy i v pozdějším věku je možné použít recepturu pro dospělé psy nebo složení ALS. Pouze doporučujeme upravit případně krmnou dávku dle aktivity,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka.

 

Choďte pravidelně k veterináři

U starších psů je také velmi důležité chodit na častější veterinární prohlídky. „U stárnoucích a starých zvířat jsme schopni při pravidelném sledování zdravotního stavu objevit řadu závažných zdravotních problémů již v počátcích, jejich terapie pak bývá mnohem úspěšnější,“ vysvětluje MVDr. Kateřina Karásková. Pravidelné preventivní prohlídky by tak měly být prováděny jednou za půl roku.

 

Mezi nejčastější onemocnění u stárnoucích zvířat patří nemoci dutiny ústní, jako je zubní kámen či záněty periodontu (ozubice), ale i problémy s ledvinami a játry. „Psy také často trápí obezita, která je spojená s obecně nižšími energetickými potřebami, nižší fyzickou zátěží a překrmováním. Onemocnění dutiny ústní i obezita pak předurčují zvíře k dalším zdravotním problémům, jako jsou onemocnění srdce aj. Pokud má pes sklony k obezitě, je dobré krmné dávky zmenšit a zvolit krmivo s menším obsahem tuků,“ říká Martin Pučálka.

 

Pohyb je důležitý i u starších psů

Pohyb patří mezi přirozené součásti života, neměli bychom ho tak upírat ani stárnoucím jedincům. Pohyb je řízen z centrální nervové soustavy, a má tak pozitivní vliv nejen na fyzické, ale i psychické zdraví. Samozřejmě musíme typ pohybové aktivity upravit vzhledem k fyzickým možnostem, tedy tak, aby nedocházelo k přetěžování organismu. Vhodnými aktivitami jsou např. delší procházky či plavání.

 


Zdroj: