Včelařství je důležitý obor

Ministr zemědělství: Včelařství je důležitý profesní obor a sdružování včelařů ve spolky u nás má historické kořeny.

Významu včel a dalších opylovačů pro udržitelné zemědělství a zajišťování potravin je věnovaná mezinárodní ministerská konference, která se konala v Brdu při Kranju ve Slovinsku. Zúčastní se jí také ministr zemědělství Jiří Milek. S resortními kolegy tam také za Českou republiku podepíše společnou deklaraci.

„Včelařství je důležitým profesním oborem a sdružování včelařů ve včelařské spolky má v naší republice historické kořeny. Tato spolková činnost je často spojena s ekonomickým a společenským rozvojem venkova či regionu. Podle posledních čísel je v České republice přes 64 tisíc včelařů s více než 673 tisíci včelstvy. Finanční podpora včelařů ze strany Evropské unie a národních dotací napomáhá zkvalitnit a udržet chovy včel u nás na dostatečné úrovni,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Mezinárodní konference se koná u příležitosti prvního Světového dne včel (20. 5.) v Žirovnici ve Slovinsku. Akce zahrnuje setkání včelařů, mezinárodní konferenci o včelách, exkurze a včelařský veletrh. Oslavám předchází dnes a zítra Mezinárodní ministerská konference k významu včel a ostatních opylovačů v Brdu při Kranju.

Iniciativa Slovinska navazuje na aktivitu České republiky z roku 2012, kdy 20. květen vyhlásila v Senátu Mezinárodním dnem včel a včelařů. Autorem memoranda, v němž se toto datum stanovilo, je Václav Švamberk, tehdejší předseda Českého svazu včelařů, z. s.

Slovinsko má největší počet včelařů na obyvatele na světě, zároveň včely právně chrání, stejně jako ČR.

 


Zdroj:

eagri.cz

 

Vydáno 18.5.2018