Lázeňským městem proběhnou hvězdy

Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary podpoří české atlety.

Do startu Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary zbývají už pouze jeden měsíc a více než dvě třetiny čísel už jsou vyprodány. Šestý ročník populárního závodu chce dát v letošním roce více prostoru evropským a českým atletům. Závod, který startuje 19. května z nábřeží Osvobození, rozsvítí i hvězdná štafeta vedená Daliborem Gondíkem.

Zatímco v minulých letech měl Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary zpravidla africké vítěze, letos chtějí dát organizátoři šanci v lázeňském městě zazářit také evropským a především českým atletům. „Vnímáme, že pokud má být evropská a česká atletika na světové úrovni konkurenceschopná, je nutné, abychom dali těmto atletům na našich závodech větší prostor. Doufáme, že tento krok bude pro naše i evropské běžce novou motivací, a že si třeba už v Karlových Varech zaběhnou nové osobní rekordy,“ uvádí Tomáš Mirovský, koordinátor závodů RunCzech. Z nejlepších českých běžců by se v Karlových Varech měli představit například Ondřej Fejfar nebo Daniela Havránková.

Kromě elitních atletů se karlovarskou kolonádou proženou také hvězdné štafety v rámci projektu „Doběhni hvězdu“. „Už několikrát jsem karlovarský půlmaraton absolvoval jako vodič, ale letos to bude opravdu originální. Stanu se terčem kolegů – herců, zpěváků, filmařů a dalších umělců, se kterými se pokusím změřit síly. Psychicky i fyzicky to budeme brát jako přípravu na tradiční Karlovarský Filmový Festival a budu se moc těšit na podporu diváků, která je ve Varech vždy fantastická. A běžet po kolonádě? To je vždy zážitek běžecké sezony,“ uvádí kapitán hvězdné štafety Dalibor Gondík. Svoji běžeckou štafetu složí v Karlových Varech také štáb nového filmu Úsměvy smutných můžu, chybět by v ní neměli režisér Dan Svátek, autor knižní předlohy Josef Formánek nebo herec David Švehlík.

Na závod už se těší také Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů. „Nevynechal jsem ještě žádný ročník. Letos si podruhé vyzkouším roli oficiálního vodiče, nebudu tedy závodit, ale spíše se snažit motivovat a navigovat ostatní běžce na čas, který si vytkli jako cíl. Má to jednu velikou výhodu – místo abych běžel na doraz, můžu si vychutnat závod ve větším klidu, víc si všímat ostatních a třeba jim i pomoci povzbuzením, když na ně zrovna dopadne krize. V cíli nám všem pak přeji tu jedinečnou vlnu pozitivních emocí, jakou člověk jinde nenajde,“ říká Petr Kulhánek. Na trati ho poznáte jednoduše – všichni vodiči jsou označeni velkou vlajkou a karlovarský primátor na ni bude mít napsáno 1:50.

 

Kapacita Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary je pro tento rok 4 000 běžců a více než dvě třetiny startovních čísel už zná své majitele. Letos poprvé běžci budou moci poprvé využít také nové mobilní aplikace, která usnadní vyzvedání startovního balíčku, nebo možnosti přeregistrace. Trasa závodu tentokrát startovní pole zavede častěji do centra města, běžci by se tak měli dočkat ještě větší podpory diváků. „Stavební práce, zejména na Doubském mostě, nás donutily trasu oproti loňsku pozměnit. Otočka bude už u KV arény a nepoběží se kolem OC Varyády a dostihového závodiště. Měla by však být divácky atraktivnější,“ vysvětluje technický manažer závodu Tomáš Coufal. Trasa dm rodinného běhu zůstává beze změn. Novým tahounem doprovodného programu bude letos Sporťáček – festival sportu, který mládeži v nabídne možnost vyzkoušet si různé sportovní aktivity pod dohledem zkušených trenérů z oddílů a klubů z celého Karlovarského kraje.

Zájemci o startovní číslo se mohou stále registrovat na webu www.runczech.com nebo využít mimořádné nabídky Karlovarského kraje: „Velice nás těší, že můžeme být partnerem tohoto prestižního závodu, díky kterému do našeho kraje zavítají elitní běžci a jejich nadšení fandové. Karlovarský kraj i letos ve spolupráci se společností RunCzech vyhlašuje soutěž o registrace zdarma. Pro soutěžící máme připraveno celkem dvacet registrací na hlavní závod a dvacet registrací na dm rodinný běh. Stačí pouze zodpovědět tři jednoduché otázky. Veškeré podrobnosti najdete na internetových stránkách Karlovarského kraje. Věříme, že se do soutěže zapojí co nejvíce lidí a výherci si budou moci vychutnat nezapomenutelnou atmosféru tohoto velkého sportovního svátku,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík.

Šestý ročník Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary se rozeběhne v sobotu 19. května a v přímém přenosu ho bude vysílat Česká televize. Než se do ulic lázeňského města pustí půlmaratonci, šanci dostanou nesoutěžní běžci – dm rodinný běh určený nejen dětem a jejich rodičům, nabízí 2 700 startovních čísel a nenáročnou tříkilometrovou trať.

Organizátoři z týmu RunCzech v Karlových Varech kromě samotného půlmaratonu pořádají ještě jeden závod – tím je semifinálové kolo Juniorského maratonu. Největší běžecký závod pro studenty středních škol z celé České republiky se v Karlových Varech ve Smetanových sadech poběží ve středu 11. dubna. Neziskový projekt organizátorů RunCzech běžecké ligy má za cíl rozběhat středoškolské studenty po celé České republice. Do Juniorského maratonu se může zapojit každá střední škola z České republiky i zahraničí. „Stačí dát dohromady desetičlenný tým, ve kterém musí být tři dívky. Každý člen týmu pak běží štafetový úsek o délce 4,2 kilometry, dohromady studenti zdolají trať celého maratonu,“ představuje Juniorský maraton Igor Murko z týmu RunCzech. Bezplatně přihlásit svůj tým lze na stránkách www.runczech.com/jmc

V případě zájmu o bližší informace nebo fotografie v tiskové kvalitě kontaktujte: Prague International Marathon, spol. s r.o. / Tempo Team Prague s.r.o. Tadeáš Mahel PR & Media mob: +420 725 974 749, tel: 233 015 021 Františka Křížka 461/11, 170 00 Praha 7 email: mahel@pim.cz

Zdroj TZ: Prague International Marathon
Foto: RunCzech.cz