Mariánská Týnice bude národní kulturní památkou

Mariánská Týnice bude národní kulturní památkou

Poutní areál Mariánská Týnice se od 1. července 2018 stane národní kulturní památkou. Návrh nařízení o prohlášení některých kulturních památek za národní kulturní památky včera schválila vláda na svém zasedání.

 

Soubor celkem 19 památek prohlášených za národní kulturní památky zahrnuje významná poutní místa, která představují architektonické dominanty různých typů staveb v krajině včetně dochovaného duchovního významu. Plzeňský kraj zastupuje mezi nově prohlášenými národními kulturními památkami Poutní areál Mariánská Týnice s kostelem Zvěstování Panny Marie.

 

Areál Mariánské Týnice s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie, ambity a proboštstvím, které dal vybudovat plaský klášter podle projektu Jana Blažeje Santiniho v letech 1711-1768, se nachází 35 km severně od Plzně u Kralovic, je ve vlastnictví Plzeňského kraje a sídlí zde Muzeum a galerie severního Plzeňska. Na začátku 20. století byl areál na pokraji zkázy, protože po zrušení plaského kláštera, k němuž patřil, nenašel od roku 1785 odpovídající využití a chátral, až se v roce 1920 zřítila kupole kostela. Spásou pro nádhernou, ale zanedbanou památku, bylo zřízení muzea, které sídlí v prostorách proboštství od roku 1952. Od roku 1993 probíhá památková obnova a Mariánská Týnice prošla během 20. století téměř zázračnou proměnou, kdy se ze zdevastované ruiny stala obdivovanou památkou, která patří k nejlépe udržovaným v Plzeňském kraji.

 

Národní kulturní památky představují nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa, přičemž na území Plzeňského kraje se nyní nachází 22 nemovitých národních kulturních památek a k tomu dvě movité.

 


Zdroj:

Mgr. Alena Marešová

tisková mluvčí

 

Odd. mediální komunikace,vnějších vztahů a marketingu

Odbor kancelář hejtmana
Krajský úřad Plzeňského kraje
Škroupova 18, 306 13 Plzeň
tel.: 377 195 655

mobil: 777 353 654
e-mail: alena.maresova@plzensky-kraj.cz
http://www.plzensky-kraj.cz