Plzeň posiluje službu Senior Expres

Plzeň posiluje službu Senior Expres o pátý vůz, uspokojí o tisíce lidí více

 

Páté vozidlo služby Senior Expres slouží občanům západočeské metropole. Posílit unikátní systém dopravy pro seniory a zdravotně postižené se rozhodlo město Plzeň, díky tomu se podaří uspokojit větší množství zákazníků, odhadem o několik tisíc ročně. Projekt smluvně zajišťují Plzeňské městské dopravní podniky. Součástí služby je nonstop dispečink pro objednání přepravy zákazníka na telefonu 601 381 381. Slavnostního představení pátého vozu se dnes zúčastnili náměstkyně primátora Eva Herinková a náměstek Pavel Kotas.

 

 

„Měsíčně službu využívá na 1000 Plzeňanů starších 70 let, za necelé čtyři roky jejího provozu obsloužila čtyři vozidla na 30 tisíc klientů a počet ujetých kilometrů pokořil hranici 300 tisíc kilometrů. Plzeňané ve věku 70 let a více se díky této službě dostanou kamkoliv po městě za 30 korun, při jízdě do vzdálenosti 30 kilometrů mimo Plzeň pak zaplatí 11 korun za kilometr,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková.

 

„Senior Expres, který nabízí plzeňským seniorům flexibilní řešení v podobě dopravy na zavolání, se velmi osvědčil. Jeho věhlas už dávno překročil hranice regionu, pro inspiraci zavítali do Plzně zástupci řady měst a obcí, mimo jiné Sokolova, Karlových Varů, ale i kolegové z Brna. Těší nás, že systém přepravy Senior Expres zapůsobil i v našem partnerském městě Regensburg, kde vedení radnice velmi pozitivně hodnotilo, jakým nadstandardním způsobem zajišťuje Plzeň přepravu svým seniorům a zdravotně postiženým,“ doplnil ekonomický náměstek Pavel Kotas.

 

Zájem o danou službu je tak velký, že v roce 2017 bylo nutné každý měsíc z kapacitních důvodů odmítnout v průměru až 300 požadavků. Město se proto rozhodlo na situaci zareagovat zprovozněním pátého vozu. Od 11. ledna tak bude občanům města Plzně k dispozici „pětka“ shodně označených vozů VW Caddy. Jedno je v provozu od 6 hodin ráno do 22 hodin večer, další čtyři v pracovní dny od 7 do 15 hodin. Za provoz jednoho vozu platí město prostřednictvím svého odboru sociálních služeb ročně 1,4 milionu korun.

 

Podle Evy Herinkové se díky službě města stávají senioři soběstačnější. „Jedinou změnou v rámci služby je systém objednávání, který se zkrátil ze tří týdnů před plánovanou jízdou na 7 dnů, což je pro zájemce o přepravu příznivější. Sami senioři si službu nemohou vynachválit, řada z nich ji využívá opakovaně, mnozí pak pravidelně. Velmi pozitivní reakce zákazníků pak máme na řidiče všech vozidel Senior Expres, lidé chválí jejich vstřícnost a ochotu, to vše jsou pro nás atributy, které hrají roli při posilování dané služby o další vozy,“ řekla Eva Herinková.

 

Senior Expres inicioval a zároveň zajišťuje Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně, který mapuje spokojenost zákazníků, vytíženost vozů, efektivitu přepravy a na základě pravidelných rešerší navrhuje posilování vozového parku. „V rámci republiky jsme byli prvním velkým městem, které se rozhodlo provozovat tuto službu prostřednictvím vlastních útvarů. Původní úvaha byla, aby Senior Expres mohli využívat občané města starší 65 let. Ale v momentě, kdy počet seniorů ve městě atakuje hranici 36 tisíc a k dispozici byl v dubnu 2014 pouze jeden vůz, byla věková hranice 70 let nezbytným parametrem, neboť od tohoto věku mají v Plzni senioři zdarma i hromadnou dopravu. I přes naší společnou snahu posilovat průběžně vozový park, není reálné v možnostech města uspokojit všechny zájemce. S tím je nutno počítat i do budoucna,“ uvedla Alena Hynková, vedoucí zmíněného magistrátního odboru.

 

 

Mgr. Eva BARBORKOVÁ

vedoucí tiskového oddělení

tisková mluvčí

T  +420 378 032 011

M +420 602 216 639

E  barborkova@plzen.eu

W www.plzen.eu

Magistrát města Plzně

nám. Republiky 1, 306 32 Plzeň