Výstava v mázhauzu radnice připomíná Vendelína Budila

Výstava Vendelín Budil a Plzeň v mázhauzu plzeňské radnice, která byla zahájena v pondělí 9. října, připomíná 170. výročí narození tohoto významného českého herce, divadelního ředitele, režiséra, publicisty, překladatele a archiváře. Lidé si ji mohou prohlédnout do 27. října 2017. Vernisáže výstavy se zúčastnili první náměstek primátora města Plzně Martin Baxa a náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík. Zahájení výstavy hudebně doprovodila hrou na harfu studentka plzeňské konzervatoře Vanda Šabaková společně s Josefínou Zvěřinovou ze základní umělecké školy, která hrála na violoncello.

http://www.foto.oko24.info/vydano/2017_1/20171010124127_001_ls.png

 

„Výstava Vendelína Budila připomíná velmi důležitou osobnost, která svým významem překročila hranice města Plzně. Tato výstava navíc navazuje na tradici připomínání důležitých osobností našeho města. Návštěvníci se zde dozvědí například dosud nepublikované informace o divadle Na Obcizně. Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla s hrdostí navazuje na to, co zde v Plzni založil Vendelín Budil,“ zahájil výstavu první náměstek primátora Martin Baxa.

 

„Expozice přináší průřez od jeho ochotnických začátků přes Budila herce, jeho pozici divadelního principála plzeňské letní scény Na Obcizně až po jeho úlohu ve vedení městského divadla,“ uvedla vedoucí Odboru kultury Magistrátu města Plzně Květuše Sokolová. Odbor kultury výstavu připravil ve spolupráci s městským archivem, Západočeským muzeem v Plzni a Divadlem Josefa Kajetána Tyla.

http://www.foto.oko24.info/vydano/2017_1/20171010124522_001_ls.png

 

Návštěvníci při prohlídce expozice uvidí dosud nepublikované náčrty divadla Na Obcizně, které stávalo v místech dnešního fotbalového stadionu ve Štruncových sadech, popis Budilových hereckých cest, které si velmi pečlivě evidoval, i informace o jeho následovnících – divadelnickém rodu Steimarů a výtvarnickém rodu Kodetů. Je představen i Budilův odkaz – Průvod Vendelín, Cena Vendelína Budila a uvedeny jsou také zmínky o dalších akcích spjatých s jeho jménem.

 

Vendelín Budil se narodil 19. října 1847 v Praze, zemřel 26. března 1928 v Plzni. Byl prvním ředitelem zdejšího nového městského divadla (dnešní Velké divadlo) a vedl jej po deset let v období 1902 až 1912.  Poté se stal významným archivářem dějin plzeňského divadla.

 

Za svůj život nastudoval okolo 1275 rolí. Mezi jeho nejvýznamnější patří postava Richarda III. nebo Cyrana z Bergeracu. Budilova podobizna v jeho vůbec nejproslulejší roli krále Leara visí v síni slávy v Shakespearově domě v anglickém Stratfordu nad Avonou. V Plzni nese jméno Vendelína Budila jedna z ulic v centru města a náměstí v Liticích.

 

Výstava v mázhauzu mapuje život Vendelína Budila na celkem 20 panelech, pro zahraniční návštěvníky je připraveno resumé v německém a anglickém jazyce.

 

Zdroj: TZ Magistrátu města Plzně