Prezentace dovedností žáků a studentů technických a přírodovědných oborů škol a učilišť v Plzeňském kraji pod názvem Ručičky kraje se již poosmé uskutečnila na krajském úřadě v Plzni. Celkem 23 stánků s ukázkami výrobků zaplnilo nádvoří úřadu, kam přišla více než tisícovka žáků základních škol z celého kraje, aby si mohli vyzkoušet jednotlivé obory na vlastní kůži. Vidět mohli návštěvníci akce také automobil Tatra, který sestavovali studenti z Plzně a jezdí v terénu pro SÚS PK.
Akce je pořádána ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR, nejsilnějším zaměstnavatelským svazem sdružujícím klíčové odvětvové svazy a významné firmy v České republice. Proto zde měli své stánky s prezentací také zaměstnavatelé, kteří nabízejí uplatnění absolventům technických a přírodovědných oborů. Letos to byli Škoda Group a.s., Doosan Škoda Power s.r.o., fa Klimahome Plzeň a Plzeňský Prazdroj, a.s. Každoročně se akce uskutečňuje pod záštitou hejtmana.
„Každou příležitost, kdy lze představit, jak máme šikovné žáky a studenty napříč krajskými školami, osobně vítám. Když se děti rozhodují, kam půjdou ze základní školy, je nejlepší si na vlastní kůži vyzkoušet něco vyrobit, seznámit se s roboty, které studenti umí sestrojit, a ochutnat to, co naši žáci uvaří a upečou. Já sám jsem si zkusil u stánku oseleckých kovářů vykovat hřebík. A musím uznat, že mě kluci hravě strčili do kapsy,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Společně s ním si nádvoří úřadu prošli také jeho náměstkové Petr Vanka a Vladimír Kroc.
„Všichni si uvědomujeme potřeby technického školství a zásadní nedostatek žáků v těchto oborech. Proto mě potěšil velký zájem budoucích žáků a studentů našich škol. Přišlo jich více než tisíc a přijeli ze základních škol z celého kraje, aby si vyzkoušeli řadu činností, ke kterým se běžně nedostanou. Mohli si také promluvit přímo se studenty škol a jejich pedagogy, což mnohým ujasní výběr povolání nebo studijního směru. Za sebe jsem pyšný na to, co naši studenti umí vyrobit, jak se jim daří v oblasti robotiky a jakým směrem se technické obory posouvají,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.
Prezentace středních škol touto formou je každoročně určená hlavně pro rodiče a děti se zájmem studovat technické a přírodovědné obory na středních školách.
Ve stáncích byly připraveny tyto aktivity:
- Robotické pracoviště s podáváním nápoje pro žáky
- BonBon Cobot – zájemci si mohli vyzkoušet pomocí robotické ruky podat bonbon
- Projekt Stavebnice vozidla Kaipan sportovního kabrioletu, který byl sestaven žáky v rámci kroužku na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Sušice
- Dron, který natáčel Ručičky kraje 2023
- Svařování svářecím automatem
- Zkušební jízda v autotrenažeru
- Výukový elektromobil Škoda Enyaq a elektromobil Kia Soul včetně ukázky diagnostiky
- Stavebnice elektronického blikače s akustickým signálem, který si po sestavení žáci odnesou domů
- Vlastní výroba domácí zmrzliny a cukrové vaty – Střední škola, Bor, Plzeňská 231
- Laserové vypalování do dřeva od jednoduchých nápisů až po vypalování fotek -Střední průmyslová škola, Tachov, Světce 1
- Hry ve virtuální realitě vytvořené žáky Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické, Plzeň, Koterovská 85
- Výstava řady výrobků strojírenských, truhlářských a elektro oborů
Speciální automobil Tatra
V průběhu akce Ručičky kraje byl vystaven automobil Tatra, který v rámci vzdělávacího projektu Tatra do škol sestavili žáci střední školy. Zmíněný projekt probíhá již od roku 2021 ve Střední průmyslové škole dopravní, Plzeň. Žáci oboru Mechanik opravář motorových vozidel a Autotronik měli možnost sestavit nákladní vozidlo TATRA, které bylo následně uvedeno do provozu a slouží Správě a údržbě silnic Plzeňského kraje. Letos Plzeňský kraj realizuje projekt Tatra do škol již potřetí a financuje ho z vlastních zdrojů. Do projektu bylo zapojeno kromě pětice žáků Střední průmyslové školy dopravní, Plzeň také dva žáci Střední školy, Rokycany a dva žáci Střední školy, Kralovice. Sestavené nákladní vozidlo TATRA bude následně uvedeno do provozu a bude opět sloužit Správě a údržbě silnic Plzeňského kraje.
Ručiček kraje se letos zúčastnilo 18 krajem zřizovaných škol.
- Základní škola a Odborná škola, Horšovský Týn, Nádražní 89
- Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Sušice, U Kapličky 761
- Střední odborné učiliště, Domažlice, Prokopa Velikého 640
- Střední škola, Bor, Plzeňská 231
- Střední odborné učiliště stavební, Plzeň, Borská 55
- Střední škola, Rokycany, Jeřabinová 96/III
- Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy, Národních mučedníků 141
- Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85
- Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň, Vejprnická 56
- Střední průmyslová škola, Tachov, Světce 1
- Střední škola a Základní škola, Oselce
- Integrovaná střední škola živnostenská, Plzeň, Škroupova 13
- Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň, Klatovská 109
- Střední škola informatiky a finančních služeb, Plzeň, Klatovská 200 G
- Gymnázium, Stříbro, Soběslavova 1426
- Střední škola, Kralovice, nám. Osvobození 32
- Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň, Karlovarská 99
- Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský Týn, Littrowa 122
Zdroj:
Bc. Eva Mertlová
tisková mluvčí
www.plzensky-kraj.cz