Druhá Tatra smontovaná studenty vyjede na krajské silnice

V rámci vzdělávacího projektu Tatra do škol studenti SPŠ dopravní Plzeň, SŠ Kralovice a SŠ Rokycany sestavili nákladní vozidlo Tatra, které bude jezdit v běžném provozu na území Plzeňského kraje. Toto speciální nákladní auto si dnes převzala Správa a údržba silnic Plzeňského kraje v rámci programu Dne otevřených dveří a slavnostního dopoledne u příležitosti oficiálního předání Tatry v prostorách Střední průmyslové školy dopravní Plzeň, na pracovišti Plzeň-Křimice. Zároveň byly také předány technické sady nářadí žákům 1. ročníků technických oborů.

V letošním roce se Plzeňský kraj zapojil do projektu podruhé. Financuje tento unikátní projekt z vlastních zdrojů částkou 2,5 mil. Kč. „I v dalším roce bychom se chtěli do tohoto projektu zapojit, půjde celkově o třetí ročník, kdy se studenti napřímo zapojují do realizace montování speciálního automobilu brázdícího pak jejich region,“ říká radní pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc s tím, že k tomuto projektu se letos přihlásily za podpory Plzeňského kraje společně tři střední školy v regionu (SPŠ dopravní Plzeň, SŠ Rokycany a SŠ Kralovice).

Celkem 5 žáků SPŠ dopravní Plzeň, 2 žáci Střední školy Rokycany a 2 žáci Střední školy Kralovice v dubnu 2022 absolvovali se svými učiteli odborného výcviku školení v servisní škole v Kopřivnici. „Odsud  byla přivezena rozložená Tatra ve formě stavebnice do SPŠD v Křimicích, kde probíhala pod dozorem učitelů samotná stavba vozu vyškolenými žáky oboru Mechanik opravář motorových vozidel a Autotronik,“ doplnil Vladimír Kroc. Sestavené nákladní vozidlo TATRA bude po dosazení sypací nástavby, hydrauliky a komunálních vývodů uvedeno do provozu na Železnorudsku, kde bude sloužit Správě a údržbě silnic Plzeňského kraje.

O projektu

Kopřivnická automobilka chce pozitivně působit na mladé lidi, kteří uvažují o technickém vzdělání, či technické obory již studují, proto vytvořila vzdělávací projekt Tatra do škol. Podstatou projektu je spolupráce mezi automobilkou, jednotlivými kraji a školami, které mají o projekt zájem. Vybraní studenti ze středních škol dostávají možnost během určeného období sestavit „svoji“ vlastní Tatru, která je následně uvedena do běžného provozu. „Žáci tak mají jedinečnou příležitost osobně poznat, jak se nákladní vozy vyrábějí, což je navíc umocněno skvělým pocitem, že výsledek jejich činnosti najde praktické uplatnění u krajské organizace údržby komunikací,“ konstatoval radní Kroc.

Za vzdělávací projekt Tatra do škol společnost Tatra Trucks získala ocenění School Friendly. Toto ocenění podtrhuje význam projektu Tatra do škol, který je v oblasti technického vzdělávání zcela jedinečný a nemá v České republice obdoby.

Předání kufříků žákům technických oborů

Také letos přistoupil Plzeňský kraj v rámci podpory technického vzdělávání mládeže k motivaci žáků technických oborů zakončených výučním listem. Žáci tříletých učebních oborů si přeberou celkem 1060 sad kufříků s ručním nářadím. Do projektu je zapojeno celkem 19 krajských škol. Právě dnes si v prostorách SPŠ dopravní Plzeň, na pracovišti v Plzni-Křimicích převzalo 122 žáků dopravní školy zmiňované sady nářadí.


Zdroj:

Bc. Eva Mertlová

tisková mluvčí

www.plzensky-kraj.cz