Zájem cyklovýletníků o vlaky je skoro jako před covidem

České dráhy jim nabízí 6 800 spojů s rozšířenou kapacitou, přeprava kol nezdražuje.

Přeprava výletníků s koly dosáhla téměř na úroveň roku 2019 před pandemií covid-19. Pomáhá tomu zrušení covidových opatření, příznivé počasí a velká nabídka spojů s přepravou jízdních kol včetně několika speciálních cyklovlaků. Stabilní zůstává i cena za přepravu kol ve vlacích Českých drah.

„Zrušení všech covidových omezení v přepravě a ideální počasí pro cyklovýlety se projevil v dubnu a v první polovině května v přepravě cestujících s jízdními koly. Jejich počet dosáhl téměř na předcovidové počty. Rozdíl je pár procent a o víkendech znovu přepravujeme několik tisíc cyklovýletníků,“ říká Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu a doplňuje: „Jízdní kola přepravujeme skoro ve všech našich vlacích a v 6 800 spojích jsou vozy, ve kterých je více místa pro uložení kol. Některé spoje tak mohou přepravit až několik desítek cyklistů. Vypravujeme také speciální cyklovlaky a nebo s námi mohou cykloturisté zamířit do zahraničí na některou z populárních dálkových cyklotras.“ 

Jak cestovat s kolem po Česku

Nejčastěji lze kolo přepravit jako spoluzavazadlo. V takovém případě nakládá kolo, dohled nad ním má po celou cestu a také vykládku zajišťuje sám cestující. Cena za takovou přepravu je od 30 Kč do 50 kilometrů po 75 Kč na vzdálenost více jak 351 kilometrů. Pro celodenní putování a opakované využití vlaku během dne lze koupit také celodenní doklad za 99 Kč. Vlaky s větší kapacitou míst pro kola jsou v takovém případě v jízdním řádu označeny symbolem . V dálkových spojích je pak obvykle možná nebo povinná rezervace místa. V takovém případě je použit symbol   nebo .

Ve 453 spojích funguje také úschova během přepravy. V těchto vlacích je přeprava kola zajištěna ve speciálním voze v uzamčeném služebním oddíle. Kapacita úschoven je obvykle až několik desítek jízdních kol. Při nakládce a vykládce v takovém případě asistuje vlakový doprovod Českých drah. Vlaky jsou v jízdním řádu označeny ^, v případě možné nebo povinné rezervace pak ± nebo  °. Za přepravu kola v tomto případě se platí stejně jako u spoluzavazadla a úschovné je zdarma.

V některých oblastech lze využívat i zvýhodněné podmínky pro cestování s jízdním kolem v rámci integrovaných dopravních systémů a regionálních nabídek například v příhraničí. Jde kupříkladu o cestování s kolem na území Prahy nebo s jízdenkami EgroNet, EURO-NISA-TICKET atp.

 

S kolem ve vlaku také do zahraničí

Kolo lze ve vlaku přepravovat také do zahraničí. Vlaky Českých drah sledují řadu populárních evropských cyklotras, např. Dunajskou, Labskou, Greenway Praha – Wien nebo cyklotrasu Mnichov – Praha. České dráhy odbavují jízdní kola přímými doklady do Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska, Dánska, Lucemburska, Švýcarska, Polska, Slovenska, Chorvatska, Slovinska a Belgie. Dovozné bez ohledu na vzdálenost je 10 eur, na Slovensko pak 3 eura. U dálkových vlaků je obvyklá také povinná rezervace místa pro přepravu jízdního kola. České dráhy přepravují kola ve vlacích na většině mezinárodních linek, například do Berlína a Hamburku, Krakova a Varšavy, Žiliny, Budapešti, Vídně a Grazu, Lince nebo do Mnichova.

Speciální cyklovlaky míří do atraktivních cyklorájů

České dráhy ve spolupráci s objednateli veřejné dopravy vypravují v cyklistické sezóně také speciální cyklovlaky. Ty jezdí podél atraktivních cyklostezek nebo míří z velkých měst do cyklistických rájů. Mezi speciální cyklovlaky patří například spoje „Cyklo Ohře“ mezi Chebem a Karlovými Vary, „Cyklo Brdy“ z Prahy do Příbrami, Březnice a Blatné, „Český ráj“ z Prahy do Jičína a Turnova, „Expres Pálava – Podyjí“ z Brna do Šatova a další. Jedinečný zážitek pro rodiny s dětmi nabízí „Cyklohráček“ z Prahy do Slaného. Vlak nabízí jak speciální vagóny pro přepravu jízdních kol, tak vagóny vybavené stolními hrami nebo upravená jako dětské hřiště. Podmínky přepravy kol v těchto speciálních cykloturistických vlacích jsou stejné jako v běžných spojích.

 

Půjčte si kolo nebo koloběžku na nádraží

Na zhruba 70 železničních stanicích Českých drah v různých koutech Čech, Moravy a Slezska si lze půjčit jízdní kolo. V řadě půjčoven jsou k dispozici také stále více populární e-bike a koloběžky. Kola jsou kvalitně servisovaná a s kolem si lze vypůjčit také základní vybavení, především helmy. Využití cyklopůjčoven Českých drah má řadu výhod. Na cestu nemusíte převážet vlastní kolo. Kola lze ve většině případů vracet i v jiném místě, než jste si je půjčili a jejich přeprava na vybraných tratích v okolí půjčovny bývá bezplatná. Každoročně si kola v půjčovnách Českých drah půjčí tisíce zákazníků.

 

Podrobnosti k cestování s jízdním kolem lze vyhledat také na www.cd.cz/kolo.

Podrobnosti k půjčovnám jízdních kol ČD BIKE lze vyhledat také na www.cd.cz/cdbike.

 


Zdroj:

Mgr. Petr Šťáhlavský

tiskový mluvčí ČD

hot-line tiskového oddělení ČD: 724 977 822, press@cd.cz