Deprese a problém se sebevědomím po rozchodu

Po odchodu manžela trpím depresemi a hlavně nízkým sebevědomím. Pro společnost jsem nula, mám dvě zdravé děti, ale je toho na mě moc a nevím, kde mám začít. Manžel si našel jinou ženu, já si určitě už nikdy nikoho nenajdu. Přijde mi poslední dobou, že by bylo pro všechny nejlepší, kdybych nebyla. Jak z toho prosím ven? Děkuji.

ilustrační foto

 

Dobrý den, podle toho, co píšete, procházíte komplikovaným životním obdobím s významnými změnami, s nimiž není lehké se poprat. V takových obdobích života nám může pomoci obrátit se na odborníka, který s námi může hledat cestu.

Píšete, že je toho moc a nevíte, kde začít. První krok jste již udělala tím, že o situaci přemýšlíte a popisujete, jak vám je. Když se necítíme dobře, nutí nás to s tím něco udělat, abychom se cítili lépe. Pomoci vám může právě to, když se se svými pocity někomu svěříte.

Pokud pociťujete depresivní ladění, určitě bych zvážila konzultaci s psychologem, společně můžete pracovat také na zvýšení sebevědomí. Je přirozené, že nyní cítíte nízké sebevědomí – s ohledem na náročnost situace. Prožíváte určitou ztrátu a zároveň potřebujete nabrat sílu a zvládat roli matky. Jak píšete, je toho moc a je třeba se zaměřit na menší kroky, kterými se postupně můžete dostat nejen k vyššímu sebevědomí, ale celkově k tomu, že se budete cítit lépe.

Když se člověk nachází v krizi, může být jeho vnímání zúžené. V rámci krizové intervence a podpůrné terapie se nám mohou naše možnosti otevřít a můžeme spatřit cestu tam, kde jsme ji dřív neviděli. Přeji vám mnoho sil.


Na dotaz odpovídá:

Mgr. Jana Rozsypalová

První on-line psychologická poradna

www.Mojra.cz


Využijte speciální akce pro MAGAZÍN OKO.

Při objednávce použijte slevový kód „OKO“
a získáte slevu 10 % na služby psychologické poradny Mojra.cz.


Nízké sebevědomí po rozchodu

Procházet si rozchodem je těžké samo o sobě, ale když se k tomu přidá i nízké sebevědomí, může se to zdát jako nepřekonatelná překážka. Pocit, že nejste dost dobří, že si nikoho jiného nezasloužíte, nebo že si nikdy nenajdete někoho, kdo by vás miloval, může být zničující. Důležité je si ale uvědomit, že rozchod není odrazem vaší hodnoty jako člověka.

Někdy se vztahy prostě nevydaří, a to neznamená, že s vámi je něco v nepořádku. Mnoho lidí si projde rozchodem a najde štěstí s někým jiným. V první řadě si dopřejte čas na truchlení a neporovnávejte se s ostatními. Je normální cítit smutek, vztek, zranění a osamělost, každý prochází rozchodem po svém a srovnání se s druhými vám jen zhorší pocit. Nepopírejte své emoce a nenechte se od nikoho do ničeho tlačit.

Starejte se o sebe a věnujte se činnostem, které vás baví. Jezte zdravě, dopřávejte si dostatek spánku a pohybu. Tyto aktivity vám mohou pomoci se cítit lépe fyzicky i psychicky, případně dělejte to, co vám dělá radost a co vám pomáhá se odreagovat. Může to být čtení, trávení času v přírodě nebo setkávání se s přáteli. Nezapomeňte k sobě být laskaví a nevzdávejte se.

Pamatujte, že uzdravení z rozchodu a znovuzískání sebevědomí je proces, který vyžaduje čas a trpělivost. S trochou úsilí a péčí o sebe se z toho dostanete a budete silnější než kdy předtím.

Autor: Mgr. Jana Rozsypalová, první on-line psychologická poradna Mojra.cz,
www.Mojra.cz