Zítra začíná v Plzni 17. ročník Festivalu Animánie

Nadšení tvůrci animovaných filmů, pedagogové, fanoušci animace i diváci z řad veřejnosti, ti všichni se setkají na čtyřdenním mezinárodním Festivalu Animánie, který od 16. do 19. 11. obsadí kulturní centrum Moving Station. Letošním tématem je „filmová laboratoř“, na návštěvníky čekají projekce inspirativních novinek i klasiky, přehlídka krátkých soutěžních snímků tvůrců do 26 let, nabídka animačních dílen nebo zóna počítačových her.

Festival Animánie je především soutěž dětí a mladých tvůrců animovaných filmů. Na sto padesát několikaminutových snímků z celého světa se promítá v blocích podle jednotlivých kategorií a vstup na ně je zdarma. Vítězové, které určí mezinárodní porota, převezmou na Slavnostním zakončení v sobotu 19. 11. festivalové Animáničky a další hodnotné ceny. Poprvé se bude soutěžit o mimořádnou Cenu Honzy Příhody.

Připravena je i přehlídka počítačových her vytvořených dětmi a mladými tvůrci. V rámci game zóny si návštěvníci budou moci tyto hry zahrát. „Zájemci mohou také navštívit festivalovou dílnu a zkusit navrhnout vizuální román – videohru zaměřenou na příběh a postavy,“ upozornila ředitelka Festivalu Animánie Lenka Fránová.

Pro mladé animátory i veřejnost jsou určeny projekce celovečerních filmů. „Pro rodiny s dětmi to budou snímky Mimi a Líza: Zahrada, Websterovi ve filmu nebo Malý Pán, pro větší děti pak příběh Kde je Anne Franková nebo komedie Adéla ještě nevečeřela.

Dospělému publiku jsou určeni Spiklenci slasti,“ zve Lenka Fránová. Vstupné na projekce je 110 Kč, snížené 80 Kč a děti do 5 let mají vstup zdarma. Festival nabízí i rodinné vstupné za 220 Kč. Vstupenky jsou v prodeji prostřednictvím sítě GoOut, nebo na místě v době konání festivalu.

Volně přístupné jsou animátorské dílny a polepšovny, ve kterých si zájemci mohou vyzkoušet taje a triky filmové animace pod vedením zkušených lektorů.

Animánie zve i na setkání s předním českým tvůrcem Jiřím Bartou či unikátní kolekci animovaných filmů Jiřího Brdečky, na kterého bude vzpomínat jeho dcera Tereza Brdečková. Chybět nebudou ani tradiční Ozvěny Anifilmu.

Festival pořádá spolek Animánie, který se filmovou a audiovizuální výchovou zabývá celoročně. V průběhu roku pořádá workshopy, programy a semináře pro děti, studenty, pedagogy i ostatní zájemce o film. I v rámci festivalu se uskuteční semináře zaměřené na filmovou a audiovizuální výchovu, které jsou určené především pedagogům a zájemcům o obor. Zabývat se budou třeba chystanými novinkami nebo stavem výuky filmu na českých školách. „Na semináře není potřeba se registrovat a jsou zdarma. Stačí přijít ve správný čas na místo konání,“ upřesňuje koordinátor F/AV programu Vitouš Voráček.

17.ročník Festivalu Animánie se uskuteční díky podpoře města Plzně, Plzeňského kraje, Ministerstva kultury ČR a společnosti K+B Elektro-Technik.

Podrobné informace na stránkách

www.festival-animanie.cz, FB a Instagramu.


Zdroj:

Daniela Vítová

tiskový servis Festivalu Animánie