Plzeňský režisér Tomáš Dvořák převzal Cenu Thálie

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oblasti loutkového divadla převzal v sobotu 9. 10. dlouholetý umělecký šéf a režisér plzeňského Divadla Alfa Tomáš Dvořák. Jeho tvorba je spojena nejvíce právě s Divadlem Alfa, kde vytvořil desítky skvělých inscenací, včetně nezapomenutelných představení Tři mušketýři, Jéminkote, Psohlavci, Don Šajn a Johannes Doktor Faust, Kašpárek a Indiáni, Láska vše zachrání, Jenovéfa nebo Tři siláci na silnici. Výrazně se zapsal také do repertoáru Naivního divadla Liberec (Bezhlavý rytíř, Alibaba a 40 loupežníků, Krásný nadhasič) a dalších českých scén.

Cesta Tomáše Dvořáka k loutkovému divadlu vedla nejspíše díky otci, žákovi Josefa Skupy, herci, režisérovi a posléze řediteli Divadla DRAK Janu Dvořákovi, který patřil mezi nejvýznamnější tvůrce moderního českého loutkového divadla. Tomáš Dvořák vystudoval kamenickou a sochařskou školu v Hořicích a v roce 1975 zamířil na DAMU, kde vystudoval loutkoherectví. Se spolužáky Blankou Josephovou – Luňákovou (rovněž držitelka Thálie) a Václavem Poulem odešel posléze na praxi do plzeňského Divadla Alfa, kde zůstal dodnes. Z herecké profese se následně posunul na místo režiséra. Svůj um rozvíjel nejen v Alfě, ale například i s kultovním loutkářským souborem přátel Pidluke Padluke. Od roku 1990 již Dvořák pracoval pouze jako režisér a od roku 1991 se stal uměleckým šéfem Divadla Alfa.

 

Tomáš Dvořák vytvořil na plzeňské scéně více než 50 inscenací a desítky dalších i na jiných scénách v ČR a v zahraničí.

 

Nejvýrazněji se Tomáš Dvořák prosadil v období 1991 – 2010. Na české scéně oživil, společně s výtvarníkem Ivanem Nesvedou, princip iluzivního loutkového divadla, které však převedl do moderní divadelní řeči. „Díky svému originálnímu stylu dokázal prosadit české loutkové divadlo po letech opět do zahraničí a doposud zůstává jedním z mezinárodně nejúspěšnějších českých divadelních režisérů,“ uvedl ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

 

Liberecká trilogie Alína, Bezhlavý rytíř a zejména Alibaba a 40 loupežníků zaujaly nejprve domácí publikum a následně se objevily po celé Evropě, v Mexiku, Kanadě nebo Pakistánu. Triumfálním Dvořákovým úspěchem pak byli v roce 1999 plzeňští Jéminkote, Psohlavci, podle textu Ivy Peřinové, a o několik let později pak Dvořákův nejúspěšnější kousek Tři mušketýři. Toto unikátní loutkové zpracování románu A. Dumase doslova dobylo celý svět. Cestovalo po celé Evropě, úspěšně objelo Spojené státy, Kanadu a Japonsko, měsíc se hrálo ve Spojených arabských emirátech a ani po více než 10 letech nezestárlo.„Tím jsou ovšem Dvořákovy inscenace typické. Pokud se podíváme na další světově úspěšná představení Tomáše Dvořáka Don Šajn a Johannes Doktor Faust, od jejich premiéry uplynulo již přes 15 let. A po roce 2019 byly a jsou, společně s Dvořákovou novinkou Jenovéfa, stále uváděny, např. v Japonsku na mezinárodním sympoziu nebo v programu vrcholného českého festivalu Divadlo v Plzni. Jako by na nich 15 let nenechalo jedinou stopu,“ řekl Jakub Hora.

 

„Potřeby loutky a jeviště a v neposlední řadě i diváka Tomáš Dvořák cítí a zná dokonale,“ svěřil se dlouholetý dramaturg Alfy Pavel Vašíček, který výrazně přispěl k úspěchu Dvořákových inscenací. „Stručnost, humor, loutkovost a dominantní postavení herce a loutky v inscenaci – to jsou cenné devízy jeho tvorby, jež dokonale souznějí s onou tradicí českého loutkového divadla. Tomáš na ni navázal a po spirále ji dovedl k novým vrcholům.“

 

Z mnoha Dvořákových inscenací musíme ještě zmínit kousky Vyšla hvězda nad Betlémem, Pravdivý příběh Antonie Pařízkové, James Blond, Otesánek, Prcek Tom a Dlouhán Tom v Alfě, Limonádový Joe v DJKT, Alibaba v Městském divadle Karlovy Vary, Labutí jezírko v Liberci nebo Vodu čerstvosti v Divadle Minor.

 

Největší stopu zanechal Tomáš Dvořák v Divadle Alfa. Kromě vynikajících inscenací zde vybudoval skvělý loutkářský soubor, který patří do světové špičky a v podstatě zformoval současnou podobu Alfy. Tomáš Dvořák je známý svou pracovitostí, upřímností, přímočarostí a poctivostí. I díky těmto jeho vlastnostem je Divadlo Alfa takové, jaké je.

V roce 2016 vydalo Divadlo Alfa a Akademie múzických umění jeho biografii.

 


Zdroj:

Daniela Vítová

tiskový servis

www.divadloalfa.cz