Zůstane čert na kolonádě? Zúčastněte se ankety.

08.10.2015 08:15

 

Sedícího čerta u Tržní kolonády nabídnul autor městu. Jste pro, aby na místě zůstal? Hlasujte do konce října v anketě.

 

Prostranství mezi Vřídelní a Tržní kolonádou doplňuje už od minulého léta Sedící čert, plastika z dílny Jaroslava Róny. Za rok a čtvrt si získala řadu příznivců i odpůrců: turisté i místní se s ní fotografují, vandalové ji v únoru letošního roku dvakrát za sebou postříkali barvou, děti po ní s oblibou lezou jako po prolézačce. Odpůrci o ní tvrdí, že symbolizuje zlo a před krásnou kolonádu se nehodí, zastánci říkají, že jde o jedinou soudobou sochu ve veřejném prostoru města, a že by jich mělo být víc.

(Vlastně je jednou ze dvou, druhou je žulový obelisk Pocta Libenskému od Pavla Opočenského, která stojí od roku 2002 před vstupem do Vřídelní kolonády z Divadelního náměstí).

 

Plastiky Jaroslava Róny nejsou ve veřejném prostoru měst novinkou. Patrně nejznámější z nich je památník Franze Kafky v Dušní ulici v Praze, známé jsou také Mýtická loď na nábřeží v Bratislavě, lampa Edison v Liberci, dva odlitky Dítěte z Marsu v pražské Hadovce a na Ještědu. Nejbližší jsou v Chebu umístěné plastiky David a Goliáš ve Špalíčku a Sépie na nádvoří Chebského hradu.

 

Autor nabídl Karlovým Varů sochu Sedícího čerta k prodeji.

"Socha neznázorňuje zlo, je spíše varováním, aby lidé svým chováním odpočívajícího Čerta neprobouzeli. Pokud takto sedí, je náš kamarád a kdo by nechtěl takového mocného kamaráda mít? Spíše chápu Sedícího čerta jako ochránce Karlových Varů. Vždyť v Čechách bývají čerti docela mírumilovní kumpáni, kteří jsou spíš zábavní, než děsiví," říká.

Původní cenu 3 miliony korun bez DPH snížil na 2,5 milionu korun bez DPH. „Nejsou to peníze, které někde prohýřím. Je to socha poctivě vyrobená na základě modelu z hlíny a sádry, z něj se vytvoří forma a socha se následně odlévá z ušlechtilého materiálu, bronzu. Váží půl tuny. Ani doprava a instalace tak nebyly zadarmo. Ani opakované čištění od barev a sprejů,“ říká autor.

Nejde přesto o částku zanedbatelnou. Proto se město rozhodlo uspořádat anketu, ve které chce zjistit, jak sochu vnímá veřejnost. Anketa není referendum, hlasující mohou - ale nemusí - napsat, proč souhlasí nebo nesouhlasí. Výsledky ankety mají posloužit diskusi při rozhodování orgánů města.

 

Anketní otázka zní:

Líbí se vám socha Sedící čert? Jste pro, aby ji město zakoupilo a ponechalo na místě?

 

Hlasovat je možné do konce října:

 

·         vyplněním elektronického hlasovacího lístku na http://karlovyvary.formees.cz/f/anketa-cert/

 

·         nebo e-mailem 

 

·         nebo poštou, obálku nebo lístek označte "ANKETA ČERT" a zašlete na adresu:

Magistrát města Karlovy Vary

Odbor kancelář primátora

Moskevská 2035/21

361 20  Karlovy Vary

 

 

 

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·