Zásah Plzeňských hasičů na chemickou látku

28.08.2012 12:29

Chemická reakce uvnitř cisterny zavinila únik látky přes poškozený ventil.

 

V pondělí 27. srpna 2012 vyjela cisterna přepravující chemickou látku z areálu Západočeských komunálních služeb v Plzni do Písku. Při přepravě si řidič zhruba po deseti minutách jízdy všiml, že mu z cisterny přepravovaná látka uniká. Sjel z dálnice na 74,5 km ve směru na Rozvadov a odstavil vozidlo u krajnice v blízkosti nákupního centra Olympie v Plzni Černicích. 

 

Podle informací řidiče, označení ADR a bezpečnostního listu byla cisterna naplněna odpadem z výroby lepidel na bázi polyuretanu. V cisterně došlo pravděpodobně k chemické reakci, v jejímž důsledku unikly přepravované látky a páry přes poškozený ventil.

 

Hasiči k události vyjeli v 13:01 hodin. Pomocí termovizní kamery zjistili, že uvnitř nádrže dochází k nárůstu teploty. Maximální hodnoty ukazovaly 80°C. Hasiči okamžitě zahájili ochlazování pomocí jednoho C proudu. Vpusť do retenční nádrže utěsnili pomocí sorpční stěny. Vytékající tekutina po ochlazení vodou a vzduchem ztuhla do pevného skupenství. Dále z vozidla unikaly pouze páry. Hasiči se ubezpečili, že teplota uvnitř nádrže je stabilní a nehrozí nebezpečí při další jízdě. Cisterna za doprovodu hasičských vozidel odjela zpět do areálu Západočeských komunálních služeb, a protože již k dalšímu úniku nedocházelo, bylo vozidlo předáno přepravci.

 

Výjezdová havarijní skupina CHL Třemošná odebrala vzorky, které v laboratoři analyzovala. Naměřené hodnoty se ukázaly jako pH neutrální a potvrdilo se, že přepravovaná látka není životu ani životnímu prostředí nebezpečná.

 

Po dobu zásahu byla komunikace neprůjezdná. K odstranění látky ze silnice byla povolána SÚD Svojkovice.

 

Zasahující jednotky:

 

HZS Plzeň-Košutka

HZS Plzeň-Slovany

CHL Třemošná

 

zástupci Životního prostředí

 

 

por. Mgr. Pavla Jakoubková

tisková mluvčí

HZS Plzeňského kraje

 

(MR)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·