Vzácný ústřičník velký spatřen na Rokycansku

09.04.2012 21:09

Kromě záchrany volně žijících živočichů se rokycanští ochránci přírody věnují i dalším činnostem, např. pozorováním opeřenců při jarních tazích. Nejinak tomu bylo i o letošních velikonočních svátcích. I přesto, že na obloze lze v této době pozorovat především řadu známých navrátilců, občas zahlednou i unikátní druhy. Ty u nás pochopitelně nehnízdí, na rozdíl od běžných druhů. U řady z nich již probíhají nejen svatební lety, ale v přírodě lze najít i první mláďata. Přesto však na řadu ptačích druhů ještě s napětím čekáme.

Zcela nevšední zážitek zažili rokycanští ochránci přírody při sledování vypuštěného rybníka Labutinka v Oseku nedaleko Rokycan. Kromě početného hejna racků chechtavých a kachen divokých pozorovali v našich končinách neznámého ústřičníka velkého. Tento zajímavě zbarvený bahňák velikosti vrány váží kolem půl kilogramu. Vrch těla, celý krk a hlava jsou černé, spodní strana těla kontrastně bílá. Červený zobák a nohy dělají z tohoto na Rokycansku vzácného opeřence  učiněného krasavce, přičemž obě pohlaví jsou zbarvena stejně. V letu má nápadně bílé proužky v křídle, bílý kostřec a černobílý ocas. Vyskytuje se hlavně na mořských pobřežích celé Evropy. Postupně se šíří i do vnitrozemí a hnízdí i podél velkých řek. Jižní populace jsou stálé, ptáci ze severu Evropy zimují v západní Evropě a Středomoří. V ČR se vyskytuje jednotlivě, popřípadě v malých hejnech od března do října. Vhodným prostředím jsou písčité nebo kamenité břehy vodních ploch. Hnízdo je jen málo vystlaný důlek v kamení nebo v trávě. Od května snáší 2 až 4 vejce, na kterých oba rodiče sedí 27 až 30 dní. Po 1 až 2 dnech mláďata hnízdo opouštějí, ukrývají se v jeho okolí a rodiče jim donášejí potravu. Po několika dnech jsou už rodiči k potravě odvedena. Vzletná jsou ve stáří 31 až 37 dní, pohlavně dospívají až ve 3 letech. Nejvyšší dosud prokázaný věk kroužkovaného jedince je 36 let. Potravu tvoří hlavně  měkkýši, korýši, červi a ostatní drobní živočichové. Ve vnitrozemí je hlavní složkou potravy hmyz. Nutno dodat, že na Rokycansku jsme tohoto opeřence pozorovali vůbec poprvé. Zároveň je sympatické, že tomuto druhu na rybníku Labutinka v Oseku dělali společnost i další zajímavé druhy bahňáků – kulíci říční, pisíci obecní a neméně zajímavé male kachny čírky modré.

I když jde o krátkodobou a zcela vyjímečnou přítomnost ústřičníka velkého na Rokycansku, je pro nás potěšením sledovat tento zajímavý ptačí druh, kterého bychom spíše viděli u mořského pobřeží. Je to pro nás další signál uzdravující se přírody, která se navíc probouzí. Na každém kroku je nyní znát, že jaro je zde. V přírodě jsou k vidění první mláďata nejen ptáků, ale i savců, na rostlinách i stromech je znát zvyšující se teplota. Vydáte-li se tedy v této době do přírody, zcela jistě nebudete litovat. Přesto je potřeba dávat pozor, aby vlivem lidské zvědavosti nevyhasl právě rodící se život v přírodě. A k tomu, aby se tak nestávalo přispívají i členové Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech. Máte-li zájem i Vy přiložit ruku k dílu, je právě ta nevhodnější doba. Již o příštím víkendu, tedy 14. dubna, pořádají rokycanští ochránci zajímavou akci s názvem „Ukliďme svět“. Máte-li zájem, kontaktujte nás na e-mailu: pavel.moulis@tiscali.cz , kde Vám prozradíme víc.

Nemáte-li dostatek času, nevadí. Pomoci se dá i jinak, např. odesláním dárcovské sms  zprávy ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zasláním finančního daru na číslo účtu 33553322/0800 s variabilním symbolem 29/01. Pokud chcete pomoci jiným nebo výraznějším způsobem, dejte vědět.

 

 

Pavel MOULIS

předseda ZO ČSOP Rokycany

 

http://img5.rajce.idnes.cz/d0502/6/6132/6132597_6add00d0eaa4ab1fa2c36091adcb21ea/images/stinkvelk.jpg


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·