Viktoria v Tallinnu poprvé hrála v roce 1939

28.07.2013 00:00

Plzeňská Viktoria se teď ve dvojutkání předkola Ligy mistrů s Nomme Kalju nesetká s estonským fotbalem poprvé. Je to záležitost stará už 74 let, kdy si předchůdci dnešního plzeňského týmu v hlavním městě Tallinnu, které je sídlem Kalju, zahráli. Pár řádek z letitých kronik. V roce 1938 Viktoria sestoupila poprvé v historii z první ligy, sezonu 1938 - 1939 prožila v divizi, snahou byl okamžitý návrat mezi elitu a to se nakonec podařilo, přestože se na úspěšné vyvrcholení celé sezóny muselo čekat až na konec června po zájezdu. Viktoria své divizní soupeře drtila jednoho za druhým a skončila na prvním místě, ale před sebou měla ještě kvalifikační turnaj. Ihned po skončení divize odjelo mužstvo na měsíční zájezd do severských zemí a byl to jeden z nejúspěšnějších zájezdů, jaký v tomto roce podnikla československá mužstva. Plzeňský celek navštívil mimo jiné i Estonsko a v jeho hlavním městě Tallinnu sehrál dva zápasy.

 

Ze 17 utkání bylo 14 vítězných, jeden zápas skončil nerozhodně a ve dvou Viktoria svému soupeři podlehla. Výsledky dosažené v Litvě, Lotyšsku a Estonsku stojí za připomenutí. Viktoria porazila SS Kaunas vysoko 8:0, s národním mužstvem Lotyšska sice v prvním utkání prohrála 2:3, ale ve druhém plzeňský celek remízoval 3:3. Národní mužstvo Litvy bylo poraženo 3:2, stejně tak městaký tým Rigy 4:0. Po výhře nad Jelgava HAPSK 8:1 se Viktoria dvakrát představila právě v Tallinnu. Nad Spartou Tallinn zvítězila 8:0 a nad Estonií Tallinn 4:1. Následovaly další vítězství: Vaasan Palleseura 6:1, KVP Kokkola 9:0, Drott TF Pietarsaari 4:1, opět Palleseura 10:1 a s Turunem 4:0. Vítězné tažení zastavilo pouze mužstvo Gefia, které Viktorii 5:2 porazilo. V závěru severského tažaní Viktoria neprohrála ani jedno utkání. Nad Lif Ludvik zvítězila 4:0, IK Reymershort 2:1 a v posledním utkání nad IF Kamraterna Trellborg 5:2.

 

Okamžitě po návratu z měsíčního zájezdu sehrála Viktoria s dalšími čtyřmi vítěznými divizními celky kvalifikační turnaj o postup do první ligy. Dařilo se jí dobře a spolu s SK Prostějov postoupila mezi elitu. Zájezd do severských zemí skončil pro Viktori v roce 1939 úspěšně a tak věřme, že stejně úspěšně skončí i současné dvojutkání s Nomme Kalju.

 

Pavel Hochman

(MC)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·