Ve Varech se na start postaví spolu se světovou běžeckou špičkou také hokejový gólman Mensator nebo primátor města Kulhánek

23.05.2013 00:00

Velká premiéra sedmého běhu RunCzech běžecké ligy se blíží. V sobotu v 18 hodin se na start Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary mezi celkem 2 100 účastníků (z toho 1 500 v hlavním závodě) postaví řada výborných běžců i zajímavých osobností.

http://img1.rajce.idnes.cz/d0103/8/8074/8074471_4905f3429b61d63fa80d9a981468661b/images/Wanjiru.jpg
O první titul z lázeňského města se utkají zejména běžci z Keni a Etiopie, elitní pole bude naplněno závodníky ze šesti zemí. Velké ambice má Daniel Wanjiru z Keni, který si letos v Ras al Chajmah zaběhl osobní maximum 1:01:10. Den po závodě oslaví třicátiny. Už třikrát se objevil na bězích RunCzech, má rakouského manažera Thomase Krejciho. Docela nezvykle se většinu času připravuje sám ve vyšších nadmořských výškách okolo Mt. Longonot. A z vydělaných peněz si postavil doma v Keni domek a chová kozy na mléko. „Toužím po půlmaratonu pod hodinu a pak se chci zaměřit na maraton,“ říká.
Z Etiopanů by měl být jeho největším soupeřem teprve 18letý Alelegn Aguade, který už před třemi lety dokázal běžet půlmaraton za 1:01:45. Zajímavou motivaci tu má jistě i Abdelkabir Saji z Maroka. Má totiž českou manželku, s níž žije v Itálii.


Také na ženskou jedničkou se pyšní keňská vlajka. Innes Chepkesis Chenonge má za sebou několik velkých mezinárodních startů. Na mistrovství světa na dráze v Berlíně 2009 byla šestá na pětce (15:06:06), v krosu v Bruselu 2002 byla dvacátá, na půlmaratonu v Ammánu 2009 desátá. Co předvede 31letá běžkyně v Karlových Varech? Odolá ataku etiopského mládí se jmény Lemlem Berha nebo Zanebu Haftu?

Čeští favorité jsou Fejfar a Sekyrová
Českým favoritem podle zaběhnutých časů bude Ondřej Fejfar. Student ČVUT z Vrchlabí běhá za AK Kroměříž. Letos vyhrál dva závody silničního Mizuno Running Cupu, v Pečkách (přesná 10 km) a Pardubicích (9 km), byl druhý na Rohálovské 10 a 22. na Berlínském půlmaratonu (osobní rekord 1:07:57). Má slibné heslo „Když nemůžu, tak přidám.“ Ze 241 běžeckých závodů, v nichž se postavil na start, ani jednou nevzdal. Usiluje o nominaci na letní Univerziádu v Kazani. „Byl jsem lehce zraněný, nechci to přepálit. Chci hlavně slušně běžet podle pocitů,“ říká.
Na trati samozřejmě nebude chybět česká olympionička z Londýna a učitelka z nedalekého Sokolova, obdivovaná Ivana Sekyrová. Letos se zaměřuje na půlmaratóny a na domácím mistrovství v Pardubicích běžela v dubnu druhý nejlepší čas české historie 1:14:06. Pronásledovat ji bude její věčná soupeřka Petra Kamínková z Olomouce.

Nedvěd i Bauer jsou zranění, bude to na hokejistech
Zdravotní stav překazil možnost startu velkých hvězd zdejšího regionu. Držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy 2003 Pavel Nedvěd pochází z nedaleké Skalné a na kolonádový půlmaraton se moc těšil. Jenže přetržený lýtkový sval z nedávné exhibice staré gardy Juventusu to 40letému teď už i běžci nedovolí. Snad tedy příště.


To trojnásobný olympijský medailista v běhu na lyžích Lukáš Bauer aspoň na start přijde. I když běhat ještě moc nemůže, protože podstoupil chirurgický zákrok na odstranění výrůstků na patě, která byla příčinou řady jeho zdravotních potíží. Odstartuje hlavní závod spolu s náměstkem primátora Karlových Varů Petrem Bursíkem.


Celých 21,0975 km by rád uběhl hokejový gólman Lukáš Mensator, který má na svém kontě nejen mistrovský titul ve zdejším klubu, ale i několik startů v národním týmu. Do štafety postaví místní hokejisté Energie kvarteto, vedené na druhém úseku asistentem trenéra Karlem Mlejnkem, jehož doplní David Zucker, Martin Rohan a finišman Adam Schusser. „Očekávám, že se dostaneme pod sto minut. A hráči musejí mít lepší čas než trenér,“ hecuje kouč Mlejnek.


Z dalších osobností se těší na start primátor Petr Kulhánek. Zdatný běžec má za sebou před dvěma týdny i Volkswagen Maraton Praha v čase 3:33! „Při své práci moc nemohu držet nějaký plán, většinu jsem naběhal s čelovkou na hlavě po večerech. Ale od prosince jsem se na maraton připravoval. Okolo dvě stě kilometrů za měsíc, snažím se běhat čtyřikrát až pětkrát týdně,“ vypráví 42letý první muž města o své přípravě.


Hejtman Karlovarského kraje a bývalý volejbalista Josef Novotný přijde aspoň fandit na start, zdraví mu tentokrát běžet nedovolí. Běžet plánuje i Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod. Ve startovní listině se objevuje také Roman Šmucler, známý stomatolog a tvůrce pořadu Tabu na Nově.

 

Tomáš Nohejl
media servis

(MC)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·