Ve Stříbře zachránili hasiči ze štoly Prokop osmičlennou exkurzi

23.10.2017 17:02

 

 

 

 

Ve čtvrtek 19. října 2017 v osm hodin ráno vyhlásilo operační středisko poplach hasičům ve Stříbře, a to jak profesionálním, tak dobrovolným, a vyslalo je do Hornického skanzenu zachránit z Královské dědičné štoly Prokop osmičlennou exkurzi. Jako posila vyjeli i hasiči z Tachova včetně skupiny hasičů-lezců.

Celá událost byla naštěstí jen nasimulovaná pro účely cvičení IZS.

Pro hasiče si velitelé připravili velmi náročný scénář. V prostorách štoly Prokop v části bývalého skladu trhavin došlo k výronu důlního plynu ve chvíli, kdy se v podzemí pohybovala osmičlenná skupina na exkurzi. Pěti lidem se podařilo s obtížemi utéct, dvě osoby se při snaze opustit nebezpečné prostory vážně poranily a jednu přiotrávily toxické plyny.

Průvodce přerušil do štoly přívod elektrické energie, aby zabránil možnému výbuchu důlních plynů. V ten okamžik všechny zraněné obklopila absolutní tma.

Hasiči za velmi náročných podmínek museli vyhledat v podzemních prostorech a ve spletitých chodbách všechny pohřešované, poskytnout jim první pomoc, zajistit jim okamžitě přívod vzduchu a co nejrychleji je transportovat na zemský povrch. 

http://www.foto.oko24.info/vydano/2017_1/20171023170402_001_ls.png


  

Během celého dopoledne si hasiči procvičili taktické postupy při vyhledávání osob v neznámém prostředí a nacvičili jejich záchranu pomocí lezecké techniky ze ztížených prostor důlního díla. Nedílnou součástí byla i zkouška radiokomunikace mezi zasahujícími v podzemí.

Informace o Hornickém skanzenu ve Stříbře: http://www.hornickyspolekstribro.cz/

http://www.foto.oko24.info/vydano/2017_1/20171023170448_001_ls.png

HZS Plzeňského kraje děkuje představitelům Města Stříbra, Hornickému spolku Stříbro, Městské policii Stříbro, zástupcům Českého červeného kříže a všech zasahujícím hasičům.

 

 

Zdroj: HZS Plzeňského kraje

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·