Třetí festival 2017 – mezinárodní přehlídka seniorských uměleckých aktivit

09.10.2017 17:32

 

 Že senioři jsou „in“, to dokládá i letošní ročník tzv. Třetího festivalu. Co že to je? No, přece dva dny, kdy každý senior, jako jednotlivec nebo i v partě s dalšími, může ukázat, čím se baví a co umí. Tedy - na festivalu třetího věku.

Ten se koná v Plzni 13. – 14. 10. 2017 v Mezigeneračním a dobrovolnickém centru TOTEM, z.s. na Kaznějovské 51 v Plzni. Festival už pošesté umožní naplno a bez omezení předvést vše, co se mezi seniory u nás, na Slovensku či v Německu děje v oblasti kulturních aktivit = čemu se věnují, na poli hudebním, výtvarném, divadelním i v dalších oblastech. Navzájem se můžeme na festivalu nejen povzbudit, potěšit, ale hlavně inspirovat.

První den festivalu se bude pro velký zájem vystupujících z celé ČR i mimo ni (220 přihlášených účastníků) konat v SOU Elektrotechnickém, Vejprnická 56, Plzeň, druhý den festivalu bude probíhat v TOTEMu, Kaznějovská 51, Plzeň – Bolevec.

13.10.2017 na dopoledne je pro účastníky připraven program Užij si Plzeň:

prohlídka historického centra Plzně s Ing.  Arch. Annou Hostičkovou  

prohlídka radnice  – prohlídka radnice a společná debata s paní náměstkyní Bc. Evou Herinkovou

prohlídka Moving station spojená s divadelním představením TOTEMových  Světlonoš(ž)ek

prohlídka Techmanie

 

Slavnostní zahájení festivalu, na které bude navazovat Komponovaný večer, jehož program je složený z aktivit přihlášených účastníků, začíná 13. 10. 2017 od 16:00 hodin v SOU Elektrotechnickém, Vejprnická 56, Plzeň.

http://www.foto.oko24.info/vydano/2017_1/20171009173424_001_ls.png

Program komponovaného večera připravili:

Jamáček Plzeň ( sborový zpěv), Hanka Domažlice (tanec), Slunečnice ČB (tanec), Prachatice (zpěv), Život 90 Praha (tanec), Klub Aktiv ČB (zpěv), ADETO Plzeň ( latinsko americké tance), Regensburg (divadlo),   Zahrádkářky Velká Dobrá (tanec), Seniorkapela Plzeň (taneční hudba k poslechu),     Marietta Praha (tanec), Heligonky z Vysočiny (zpěv, hra na harmoniku), Oldboys Plzeň ( country zpěv)

Poté přijde čas na společenský večer k tanci a poslechu zahraje TOTEMová Seniorkapela. Při ní je možné nejen posedět a povídat si, ale také tancovat.

 

Sobota 14. 10. 2017 se ponese ve znamení workshopů a vycházek.

Sobota 14. 10. 2017 se ponese ve znamení různorodých workshopů.

 

  • Snídaně na SOUE     
  • přesun do TOTEMu 

 

9:30                 Společné zahájení druhého dne festivalu v sále

9:30 – 9:45      Marietta Praha         taneční vystoupení

9:45 – 10:00    Veronika Máslová     taneční rozcvička

- všichni společně na velkém sále

 

WORKSHOPY – nabídka + rozdělení podle zájmu:

·         Divadelní představení Pozvi mne dál

·         Divadelní spolek Proměna působí od roku 2003 pod záštitou obecně prospěšné společnosti REMEDIUM Praha. Mají za sebou řadu vystoupení a účastí na přehlídkách. Hrají pro všechny, kteří mají rádi život, dokážou se smát a přijdou. Nám se představí s divadelní inscenací … pozvi mne dál. Čtyři ženy, jejichž věk jim přináší množství otázek. Čtyři ženy, různé zkušenosti, různé možnosti odpovědí.

·         Prezentace projektu „Inteligentní lavičky“ a možnost ovlivnit zajímavé technologické výrobky

Prezentace projektu společností GoRest, která byla založena mimo jiné za účelem vývoje a výroby inteligentního odpočinkového vybavení veřejně přístupných interiérů budov. Vytváří tzv. inteligentní lavičky. V současnosti jsou tyto lavičky připraveny pro užívání mladými lidmi, ale snahou organizace je vytvořit lavičku, která by zpříjemňovala život seniorům. Využijeme tak jedinečnou příležitost a staneme se součástí přípravy budoucích laviček. Při prezentaci laviček půjde o hledání možností, co seniorům
při sezení na obyčejných lavičkách, či jiných sedacích plochách chybí a jaká vylepšení by z dosud vymyšlených uvítali, popř. která jim přijdou zbytečná.                  

·         Výroba hnětýnek                

Zveme Vás na tvůrčí dílnu seniorek z Prachatic, kde si ukážeme výrobu hnětýnek. Jedná se
o tradiční pečivo, které se peče o posvícení na Prachaticku, Klatovsku a Sušicku. Jsou to vlastně malé koláčky, které se zdobí všelijakými přísadami.

·         Ze starého nové a krásné               

Často držíme v ruce „něco“, co je nám líto vyhodit. Tohle znají i ženy z Volar a nabídnou nám cestu, jak vrátit starým věcem nový lesk. Pojďte si společně s námi vykouzlit pomocí ubrouskové techniky ze starých plechovek, nové krásné dekorační i užitné předměty. Workshopem vás provedou hosté z Volar.

·         Tašky z kalendářů                

·         Koupit pro někoho dárek k narozeninám je občas oříšek, ještě těžší pak bývá vybrat, do čeho daný dárek zabalíme. Přijďte si zkusit vyrobit originální dárkovou taštičku ze starých kalendářů. Workshopem Vás provedou hosté z Českých Budějovic.

·         Pletení z papíru       

·         Chodí vám často do schránky letáky, které nepotřebujete a s nechutí je vyhazujete? My bychom vám rádi ukázali, že i letáky se dají smysluplně zpracovat. Můžete si z nich vytvořit ruličky a uplést krásné výrobky, které jsou nejen dekorativní, ale také funkční, například košíček nebo obal na květináč. Naučíte se základní techniky pletení z papíru. Workshopem vás provede lektorka z Plzně.

  • Prohlídka TOTEM, z.s. – komentovaná prohlídka mezigeneračního centra         
  • Kulatý stůl pro vedoucí výprav - sdílení dobré praxe ze seniorských aktivit
  • Slavnostní ukončení festivalu        

 

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Trocha festivalové historie:

V říjnu 2009 TOTEM-RDC spolu s partnerskou organizací Městskou knihovnou Louny uspořádal třídenní Třetí festival - sekání aktivních seniorů, pilotní nultý ročník se konal  v Plzni. Festival se velmi povedl. Bohatého programu se účastnili senioři z Plzně, Loun, Domažlic, Klatov, ale i z německého Weidenu. 

V roce 2010 byly místem konání Třetího festivalu tentokrát Louny. Organizačně festival zaštiťovala Městská knihovna Louny a zejména senioři - studenti programu Třetí věk.

V roce 2011 festival opět proběhl v Plzni, jeho součástí bylo divadlo, hudba, tanec, také výstava v mazhauzu plzeňské radnice Člověk - čas - proměny a mnoho dalšího.

V roce 2013 se v Plzni uskutečnil další ročník festivalu, který nabídl zajímavá divadelní taneční a hudební představení stejně tak i prohlídky zajímavostí města Plzně, vernisáž výstavy "Prolínání" a různé tvůrčí a vzdělávací dílny.

V roce 2015 se celý festival konal v naší krásné budově, a to na adrese TOTEM,z.s. Kaznějovská 51, Plzeň. Zúčastnilo se 22 výprav z celé ČR, Slovenska aNěmecka. Velmi jsme se těšili ze skutečnosti, že máme festival pod "naší střechou".

 

Zdroj: TZ TOTEM, z.s.

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Žáci školy pomáhají v čase adventním
Česká firma s dlouholetou tradicí
s dlouholetou tradicí
Kouzelné Vánoce s Českou sítí
 

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·