Slavné karlovarské hotely a vily otevřou o víkendu své dveře

10.09.2015 12:39

EHD 2015

10:00 – 12:00 / SOBOTA 12.9.2015 (sraz v 10:00 nebo 11:00 u vily Nürburg, Moskevská 1575)

Vycházka za slavnými vilami Tuhnic -  Vila Nürburg, Vila Oertl, Vila Nimrod, Vila Latemar a Vila Rettraut

Vila Nürburg: Rodinná vila Theodora Puppa, kterou projektoval 1927 architekt Karl Ernstberger. Je v duchu místní moderny s prvky Art Deco. Zajímavostí je, že součástí vily je velkoprostorová garáž, jež byla vybudována na přání majitele vzhledem k tomu, že byl karlovarským průkopníkem automobilismu.

Vila Oertl: Své pojmenování nese jak po prvních majitelích Josefovi a Katherině Oertlových, tak po inženýrovi, který ji v roce 1934 navrhl Victoru Oertlovi. Představuje strohou modernu 30. let 20. století kubických forem bez dekoru.

Vila Nimrod: Postavena byla v letech 1926 až 1927 je ve stylu barokizující moderny s prvky Art Deco.

Vila Latemar: Postavena dle projektu architekta Karla Ernstbergerera v roce 1928. Je v duchu kubismu. Zajímavostí je plot před vilou, jenž je v neorenesančním stylu a původně pochází od vily Heinricha Mattoniho, která stála v místě dnešního LH Thermal.

Vila Rettraut: Tuto vilu opět projektoval architekt Karl Ernstberger a postavena byla v roce 1927 v duchu barokizující moderny s prvky Art Deco.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM: Vystoupení ZUŠ A. Dvořáka

ODBORNÝ VÝKLAD: Mgr. Lubomír Zeman

 

14:00 – 16:00 / SOBOTA 12.9.2015

Hotel Olympic Palace na Zámeckém vrchu

Kulturní památka, bývalý lázeňský dům Olympic, byl vystavěn v roce 1910. Jeho architektura je ovlivněna dvěma styly – doznívajícím historismem a tehdy aktuální secesí. Má bohatě zdobenou fasádu (kromě štuků i plastiku a reliéf) a velké množství dochovaných autentických prvků (výplně vnější i vnitřní, štuková výzdoba interiéru, původní dispozice atd.). Zajímavostí je umístění sochy Olympie v životní velikosti ve štítu domu ( připomíná sochu Svobody ) . Původně nesl jméno Germania, v roce 1918 byl přejmenován na Hotel Olympic Palace a dále na Lázeňský dům Marx, když  sloužil jako dětská léčebna.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM: Jazzové vystoupení ZUŠ A. Dvořáka

ODBORNÝ VÝKLAD: Bc. Dominika Kožešníková

10:00 – 12:00 / NEDĚLE 13.9.2015 (sraz v 10:00 nebo 11:00 u vily Skt. Georg, Havlíčkova 1370)

Vycházka za slavnými vilami Horních Drahovic  (Vila Mimler, Vila Skt. Georg a Vila Kabeláč)

Vila Mimler: Vila architekta a vrchního inženýra městského stavebního úřadu Rudolfa Mimlera z roku 1912 vychází z geometrické secese v duchu koncepcí Anglického domu.

Vila Skt. Georg: Vila z roku 1932 karlovarského stavitele Juliuse Srba postavená v duchu Art Deco. Na první pohled zaujmou reliéfy hrajících si dětí. S určitostí to nelze potvrdit, ale památkáři se domnívají, že dle charakteru provedení reliéfů se jedná o práci významného sochaře Wilhelma Srba- Schlossbauera.

Vila Kabeláč: Jedna z mála funkcionalistických vil v Karlových Varech byla postavena v letech 1932 až 1933 pro Karla Neubauera a Marianne Kabeláčovou. Prvotní návrh projektu vily byl natolik veliký, že se shledal s nepřízní sousedů a stavebního úřadu, proto bylo od původního projektu ustoupeno a známá architektonická kancelář Ernsta Mühlsteina a Victora Fürtha z Prahy vytvořila projekt zmenšené vily, vycházející ve svých formách z původního řešení.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM: Vystoupení žáků ze ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary

ODBORNÝ VÝKLAD: Mgr. Lubomír Zeman

 

14:00 – 16:00 / NEDĚLE 13.9.2015

Grandhotel Ambassador - Národní dům

Secesní třípatrová budova s prvky pseudorenesance a pseudogotiky postavena na základě usnesení schůze c.k. střeleckého sboru z roku 1898, kdy se sbor rozhodl postavit reprezentativní spolkový dům a hotel dle návrhu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Zajímavostí pro tehdejší dobu byl slavnostní sál budovy, jenž má unikátní prosklený strop zavěšený na nýtované ocelové konstrukci. Součástí budovy byl nejenom hotel, ale také restaurace, varieté (Orfeum) a muzeum. V roce 1921 byl objekt Grandhotelu Střelecký dům při příležitosti konání výročního sionistického kongresu v Karlových Varech rozšířen. Pravděpodobně v roce 1930 se název domu změnil na Národní dům a byl začleněn do majetku města Karlovy Vary. V následné privatizaci získal objekt soukromý vlastník a objekt začal chátrat. Na základě těchto skutečností začal vleklý soudní spor mezi vlastníkem a městem Karlovy Vary, které soud vyhrálo a objekt získalo zpět. Objekt byl znovu prodán do soukromých rukou firmě Eltodo a v roce 2011 byla zahájena rekonstrukce, která byla s úspěchem ukončena v letošním roce.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM: Milan Krajíc a jeho hosté

ODBORNÝ VÝKLAD: Bc. Dominika Kožešníková

 

Zdroj: TZ Magistrátu města Karlovy Vary

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·