Skandování ve druhém poločase bylo za hranou, říká Adolf Šádek

27.05.2014 12:52

V posledním domácím ligovém utkání Viktorie Plzeň mohli diváci v Doosan Areně vidět ze strany Viktorie třicet minut pohledné hry, která vyvrcholila gólem Stanislava Tecla. Těsně po vstřelené brance bylo utkání z důvodu nedovoleného použití pyrotechniky a vulgárního skandování přerušeno. Po nucené přestávce již Viktoria nedokázala na dobrý výkon z první půlhodiny utkání navázat. K celé situaci se vyjádřil generální manažer západočeského klubu Adolf Šádek.

 

Přerušení utkání je v Doosan Areně věcí nevídanou. Jak to na vás působilo?
Musím říct, že byť jsem se o celorepublikové stávce fanoušků napříč všemi stadiony s malým předstihem dozvěděl, nebyla pro mě situace vůbec příjemná. V jednu chvíli mi z toho všeho bylo smutno, horší to však muselo být pro samotné hráče. Přišlo hodně fanoušků, ale od určitého okamžiku byla atmosféra na stadionu dost zvláštní. Myslím si, že hráči z toho měli podobně smíšené pocity jako já. V žádném případě nechci horší výkon ve druhém poločase svádět pouze na dění v ochozech – hráči jsou profesionálové a musí být schopni se popasovat i s touto situací. Nicméně jsem přesvědčen, že právě v momentě ´hlušších´herních pasáží by fotbalová atmosféra mohla týmu výrazně pomoci.

 

Je svým způsobem dobře, že se liga chýlí ke konci a atmosféra může trochu vychladnout?
Pevně věřím, že tomu tak bude a ta divoká atmosféra vychladne. Pokud tomu tak nebude, tak příští sezónu odstartujeme podobně nešťastně, jako jí teď končíme. Říkal jsem již několikrát, že tohle k ničemu nevede a nebude vítězů. V podstatě bude jen jeden poražený, což je fotbal jako takový. Pokud se do negativného fandění zapojí převážná většina fanoušků, kteří fandit umí, zbytek stadionu buď píská, vyjadřuje se vulgárně, nebo je po většinu času zticha. Znovu říkám, že na fotbal by měli chodit ti, kteří chtějí pomoci klubu. Byť jsem se společně s kolegy v klubu snažil být fanouškům oporou a svým způsobem se pokoušel jejich chování tolerovat, poslední excesy byly už za hranou. Pokud jsme se pořád pyšnili tím, že klub i fanoušci jsou na stejné cestě, tak nyní se naše koleje trochu rozcházejí. Pevně věřím, že letní přestávka dá všem prostor k tomu, aby se všechno vyřešilo a my začali sezónu jinak, než jsme ji skončili.

 

Mel klub signály o tom, co se bude v pětadvacáté minutě na stadionu dít?
Krátce před zápasem se tato informace ke mně z ostatních klubů donesla a věděl to také rozhodčí i delegát utkání. Pokud by se vše drželo v hranicích pětadvacáté až třicáté minuty, tak to budu respektovat, následně to již ovšem přesáhlo hranice. Skandování ve druhém poločase, které bylo v drtivé většině směřováno zcela mimo dění na hřišti nebo obecnou podporu Viktorie, již nebylo celorepublikovou akcí, ale pouze projevem plzeňských fanoušků. Hráčům svým chováním nepomohli. Fanoušci mají právo se projevovat a nesouhlasit, nikdo jim toto upírat nebude. Naopak si myslím, že jsme hodně tolerantní. Je správné, že za nimi stojíme, ale teď měli fandové vycítit, že hráči potřebují jejich pomoc. Obzvlášť, když si o to několikrát řekli.

 

Při zápase s Brnem bylo cítit, že na stadionu byli také fanoušci, kterým se chování ´kotle´ nelíbilo.
Každý nemusí s názorem jisté skupiny fanoušků souhlasit. Já můžu respektovat to, co se dělo napříč všemi stadiony. Co se ovšem dělo potom, nemělo s fanděním nic společného a nedivím se ostatním fanouškům, že vyjadřovali svůj nesouhlas.

 

Fanouškovské tábory se napříč ligou spojily. Co kluby, komunikují spolu ohledně společného postupu?
Nyní se čeká na konec sezóny. Fotbal obecně nemá jen problémy, které se týkají fanoušků. Nelze zakládat uskupení nebo sdružení k vyřešení pouze jednoho problému. Kluby jsou sdruženy v Ligovém shromáždění, což je uskupení prvoligových a druholigových klubů, které řeší určité problémy. Ideální řešení nyní ovšem neexistuje. Musí dojít ke kompromisu obou dvou stran, aby netrpěl fotbal jako takový.

 

Budete s fanoušky po skončení sezóny jednat?
Plánujeme posezónní sezení s fanoušky, ale stoprocentně se uskuteční setkání s fanoušky před novou sezónou. Nikoli ovšem pouze na toto téma, chceme se vrátit k celé sezóně. Je naším přáním vyslechnout si názory fanoušků ze všech tribun a pokud možno vycházet vstříc jejich přáním a potřebám. V kontextu celé sezony patří našim fanouškům obrovské poděkování, zažili jsme zde spoustu neopakovatelných zápasů v evropských pohárech i v rámci domácích soutěží. O to více mě mrzí, že úplný závěr domácího ročníku po sobě zanechal trošku hořkou pachuť.

 

Mgr. Pavel Pillár
PR manažer
(MC)

Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·