Sbírka na Havlovo místo se blíží ke konci

17.09.2014 14:32

 

Sbírka na pořízení tzv. Havlova místa v Karlových Varech má přes sebou poslední měsíc.

 

Sbírka byla zahájena v polovině června. Přispívat lze do pokladniček umístěných v budově magistrátu na Moskevské ulici a v Infocentru města na T. G. Masaryka (Becherplatz), případně zasláním na účet č. 5200014223/5500, vedený u Raiffeisenbank a.s.

 

Havlovo místo chce město zřídit v sadech Karla IV. u Labitzkého lávky. Náklady na pořízení autorského díla jsou 280 tisíc korun. Město proto vyzvalo všechny, kteří by chtěli k jeho postavení přispět, aby pomohli jakýmkoliv finančním darem.

 

Jak „Havlovo místo“ vlastně vypadá? Architekt Šípek přišel s velmi jednoduchým a přitom velmi kreativním designem symbolizujícím demokratickou otevřenost k dialogu, složeným ze dvou kovových zahradních křesel, spojených s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, národní strom České republiky. Autor sám instalaci nazval „Hovoří demokracie" a pracovně instalaci označuje za lavičku.

 

Mnozí označují Havlovo místo za památník Václavu Havlovi. Na rozdíl od většiny jiných památníků může ale tento zároveň docela civilně použít k příjemnému posezení. Jejich odhalení se pravidelně zúčastňují významné osobnosti České republiky i hostitelského města, a jsou příznivě přijímána místními občany.

 

První takové místo vzniklo na univerzitní půdě ve Washingtonu před rokem, 3. října 2014. Další se později objevila v Dublinu a Barceloně. V České republice bylo první Havlovo místo odhaleno v Praze na Maltézském náměstí na 1. máje letošního roku, další pak v areálu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

 

V Karlovarské sbírce bylo za první tři měsíce vybráno celkem 6.400,- Kč.

 

Děkujeme všem, kdo přispěli a kdo třeba ještě přispějí.

 

Sbírka bude ukončena v pátek 17. října. Instalace Havlova místa v Karlových Varech se předpokládá v příštím roce. 

 

 

Zdroj: TZ  Magistrátu města Karlovy Vary 

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·