Halu ve Varech naplníme diváky, tvrdí Jakub Novotný

31.08.2014 16:53Člověk sám nic nezmůže, tvrdí volejbalový manažer Jakub Novotný
Založil volejbalový klub a dostal ho do extraligy. Předtím dotáhl národní tým do semifinále mistrovství Evropy i Světové ligy a polský tým Belchatówa na MS klubů. Má Jakub Novotný, úspěšný volejbalový manažer, vůbec nějaké limity? „Budou tu lidi, kteří tu chtějí být, jakmile poznám, že tu někdo nechce být nebo nedělá to, co má, velmi rychle se s ním rozloučím,“ říká Jakub Novotný, předseda nově založeného extraligového VK ČEZ Karlovarsko.

Vznik volejbalového klubu, který si troufne rovnou na nejvyšší soutěž, se zdá být v současné době projektem z říše snů. Jak dlouho vlastně trvalo, než se myšlenka stala skutečností, a co bylo při zakládání takového subjektu nejtěžší?
Myšlenku jako takovou jsem v hlavě měl několik let, vlastně od té doby, co jsem se vrátil z Polska. Reálně jsme se jí začali zabývat až loni v zimě, kdy se objevila možnost spolupráce s naším nynějším generálním partnerem SKUPINOU ČEZ. Nicméně to, že budeme hrát extraligovou soutěž hned první rok, se rozhodlo až někdy během dubna 2014, do té doby jsme počítali jen s první ligou. Absolutně nejtěžší bylo získat do projektu kvalitní lidi. Pracovité, flexibilní, ale s vlastním názorem. To je podle mne vždy klíč ke všemu, sám člověk nikdy nic nezmůže.

Nový projekt na vrcholné volejbalové úrovni vzbuzuje u sportovní veřejnosti spoustu otazníků. Možná nejčastější z nich je, jestli jsou záměry vedení klubu dlouhodobé.
Správná otázka, dělat něco jen na rok by bylo nezodpovědné. Když jsem se rozhodoval, jestli to všechno má smysl, tak jsem věděl, že mimo kvalitních lidí budu potřebovat dvě věci. Abych měl silného partnera do začátku a aby to bylo na více let. Obojí se podepsáním smlouvy se SKUPINOU ČEZ podařilo získat, proto mohu říct, že záměry jsou dlouhodobé. Proto bychom byli rádi, když nás podpoří i město Karlovy Vary, protože chceme dlouhodobě město zviditelnit přítomností mužského sportu nejvyšší úrovně. Navíc chceme být do budoucna v extralize úspěšní, abychom byli jako volejbal hodně vidět. V Karlových Varech bude extraligový mužský hokej a volejbal, ženský basketbal, myslím, že je to ideální kombinace.

Český volejbalový svaz váš klub podporuje?
Český volejbalový svaz vyjádřil několikrát ústy svého předsedy Zdeňka Haníka podporu. Zatím ale platíme spíše my jim, za převody licencí a přestupy hráčů, to jsou věci, které jsou dány jejich směrnicemi. Snažíme se proto získat od svazu nějakou mimořádnou podporu. Přeci jen jsme do volejbalového prostředí přinesli další plně profesionální subjekt, peníze i lidi, kteří se o volejbal starají, nabíráme děti, najímáme trenéry mládeže a tak dále. Myslím, že by bylo od nich nerozumné, kdyby nás nepodpořili.


Důležitou součástí sportovního klubu jsou jeho příznivci. Karlovy Vary sice hostily evropský šampionát mužů, ale v klubovém měřítku nemá špičkový volejbal v západních Čechách tradici. Jakou základnu fanoušků můžeme v prvním extraligovém ročníku očekávat?
Volejbal tu na vrcholové úrovni dosud nebyl, ale jinak tu má velkou tradici. V Karlových Varech, Sokolově, Chodově, Ostrově i v Chebu a Aši se volejbal vždy hrál a stále hraje. My věříme, že fanoušky volejbalu dá extraliga dohromady. Navíc právě mistrovství Evropy 2011 potvrdilo, že na dobrý volejbal přijde lidí dost.

Jaké možnosti a výhody VK ČEZ Karlovarsko fanouškům nabídne?
Zatím řešíme hlavně provozní chod klubu a všech jeho složek, přeci jen fungujeme pouze 4 měsíce. Ale určitě chceme vymyslet něco pro fanoušky. Permanentky, brzo by se měl spustit klubový web, na sociálních sítích už jsme. Pro začátek bude náš hlavní cíl hlavně vysvětlit fanouškům, kdo jsme, kde a kdy budeme hrát. Prostě se představit a dostat se lidem do podvědomí.

Kde budou hrát extraligoví volejbalisté své domácí zápasy? S jakým zázemím se počítá v budoucnu?
První rok budeme hrát v hale Lokomotivy Basketbal v Jízdárenské ulici. Do budoucna chceme fungovat v míčové hale, která se staví vedle KV Areny. Budeme ji schopni využít i naplnit diváky, ta hala bude pro extraligový míčový sport jako dělaná. Začínáme doma 18. října a extraliga se hraje vždy v sobotu.

V jakém rozsahu se bude VK ČEZ Karlovarsko věnovat mládeži?
Ve velkém. Už nyní po čtyřech měsících práce máme pět družstev v několika městech v okolí Karlových Varů a zaregistrovali jsme kolem padesáti dětí. Máme juniory, starší a mladší žáky a dalších šest kroužků volejbalové přípravky. Máme také dva profesionální trenéry. Spolupracujeme se dvěma školami, a další projekty se školami jsou v přípravě. Plánujeme i propojení družstva mužů s mladšími kategoriemi. Je dobré, aby mladí mohli být v kontaktu se svými vzory. Někteří junioři již trénují s družstvem mužů a naopak hráči „áčka“ se občas objeví na akcích mládeže nebo dětí ve škole.

Jakou náplň má vaše osobní činnost v klubu? Můžou se diváci těšit, že vás uvidí na hřišti
Srdcem jsem stále hráč a určitě budu na soupisce družstva mužů. Nicméně nyní mám tolik práce s rozjezdem celého projektu, že na volejbal jako hru čas nemám. Během sezony se to snad změní.

Jaká bude filozofie klubu VK ČEZ Karlovarsko?
Filozofie se postupně tvoří. Ale jedno je dané, budou tu lidi, kteří tu chtějí být. Jakmile poznám, že tu někdo nechce být nebo nedělá to, co má, velmi rychle se s ním rozloučím. Na druhou stranu, pro trenéry i hráče uděláme vždy vše, co budeme moct, aby se mohli soustředit pouze na svoji práci. Ekonomicky pak je věc jasná, budeme tak silní, jak si budeme moci dovolit, žádné stavění vzdušných zámků.

Jak probíhal výběr na post hlavního trenéra?
Moc možností jsme neměli, kvalitní trenéři chybějí. Že by český volejbal chrlil špičkové trenéry, to se říct nedá. Kvalitních trenérů je jen pár. Další problém byl, že ne každý z nich projektu věřil, jiní zase byli pod smlouvou. Z dobrých trenérů, kteří si umí obhájit svůj názor, jsem tedy vybíral mezi Petrem Bromem a Rendou Dvořákem. Oba mají svou kvalitu, každý umí něco jiného. Rozhodlo to, že jsem do začátku potřeboval zkušenost a praxi. Vybral jsem proto Petra Broma, má plnou důvěru a klub za ním stojí.

Která kritéria patřila mezi klíčová při skládání hráčského kádru?
Je obrovský rozdíl tvořit celý tým od nuly, než doplnit tým jedním dvěma hráči. Nese to obrovskou spoustu rizik, volejbal je kolektivní sport, jeden špatný charakter do družstva – a máte zaděláno na problém. Družstvo si skládal převážně trenér Brom, já jsem mu jen dával možnosti na každý post. Dojednávání podmínek pak bylo na mně. Základní kritéria byla: volejbal, pracovitost, odhodlanost, charakter a dostupná cena našim možnostem.

Plnou třetinu hráčského kádru VK ČEZ Karlovarsko tvoří cizinci. V domácím prostředí nejsou hráči odpovídajících kvalit?
Sehnat dvanáct dobrých českých hráčů bez smlouvy bylo nereálné, proto jsme museli sáhnout do zahraničí. Oslovili jsme některé mé známé agenty a myslím, že se nám podařilo sehnat některé cizí hráče za velmi rozumnou cenu. Nicméně celkový výsledek se uvidí, až se začne hrát. Musí si vše sednout, proto jsem do začátku trpělivý. Víme, kde nás může tlačit bota, důležité je dobře nastavit systém. Proto budu vyžadovat od všech hráčů plnou profesionalitu v přístupu k tréninku.

Rozhovor uzavřeme otázkou, které se sportovci i funkcionáři snaží vyhnout, ale fanoušci i soupeři po odpovědi na ni touží: jaké jsou výkonnostní cíle vašeho klubu?
Chceme do play off, to je prozatím základní cíl. O dalším začnu přemýšlet, až družstvo uvidím hrát.

Jakub Novotný

Zdroj. TZ VK ČEZ Karlovarsko

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Žáci školy pomáhají v čase adventním
Česká firma s dlouholetou tradicí
s dlouholetou tradicí
Kouzelné Vánoce s Českou sítí
 

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·