Rozhovor s Milanem Gabrlem, trenérem kategorie U-15 FK Baník Sokolov

15.11.2012 16:23

http://img7.rajce.idnes.cz/d0703/7/7316/7316906_11a90dd14045b640ec420dcc9bf78c02/images/gabrle_milan_st.jpgPodzimní část České ligy St. Žáků je za námi, váš tým se po polovině soutěže nachází na prvním místě tabulky, jak byste zhodnotil průběh první poloviny soutěže

Průběh této soutěže bych z našeho pohledu hodnotil kladně jak výsledkově, tak i herně. S kvalitou odvedené práce jsme s realizačním týmem spokojeni. To že jsme na prvním místě, je hezké, ale umístění v tabulce pro nás není rozhodující, rozhodující je příprava hráčů na přechod do mladšího dorostu a na dorostenecký fotbal. Pevně věřím, že v jarní části se nám ve větší míře podaří zapracovat i další hráče. Byl bych rád, kdyby toto mužstvo zůstalo pohromadě, jako celek má velkou kvalitu.

 

Je tedy týmový výkon jedním z hlavních aspektů vašeho tréninkového procesu?

Naše herní pojetí je založeno na týmovém výkonu podpořeno hráčskými individualitami.

 

Jak dlouho již s touto kategorií pracujete?

U mužstva jsem od přípravky. Některým chlapcům bylo 5 let, když s fotbalem začínali.

 

Jakým způsobem je v klubu nastaveno trenérské obsazování jednotlivých kategorií mládeže a jak jste se k trénování dostal vy?

 Jedním z kritérií jsou trenérské kvalifikace. Abychom jako FK Baník Sokolov mohli splňovat statut SpSM , který každoročně uděluje FAČR, musí trenéři dosáhnout určitého stupně kvalifikovanosti, v tomto případě je minimem na žákovskou ligu trenérská licence A. Trenérské obsazení má na starost  šéftrenér  mládeže FK Baník Sokolov  Mgr. Tomáš Provazník  se Sportovním ředitelem  Vítězslavem Hejretem. Já se dostal k této kategorii náhodou. Hrál jsem fotbal za B. Sokolov a chtěl jsem, aby můj syn dělal sport, proto jsem ho přihlásil na Baník, ale trénovat jsem ho nechtěl. Chodil jsem se na něj dívat, ale po ukončení činnosti jednoho z trenérů mi bylo nabídnuto  jestli bych nepomáhal chlapce trénovat a já jsem souhlasil. Od této doby jsem u mužstva.

 

K jak velké obměně kádru za vašeho působení došlo?

Tento kádr jde spolu pohromadě od přípravky, ale mužstvo jsme postupně doplňovali. Částečné doplnění proběhlo již v přípravce. Do žákovské kategorie přišlo přibližně 6 nových hráčů.

 

Hráči vaší kategorie nepochází pouze z okresu Sokolov, ale z celého Karlovarského kraje, jak probíhal scouting těchto hráčů?

Výhoda pro nás byla, že jsme v přípravce hráli Krajský  přebor, vytipovali jsme si hráče, kteří by v budoucnu byli přínosem pro mužstvo. V žákovské kategorii to pokračovalo, ale už se hlásili sami rodiče s hráči, že mají zájem u nás hrát. Hráče jsme pozvali na tréninkové jednotky, někteří se prosadili, jiní ne. Také ostatní trenéři nám dávali informace o zajímavých hráčích.

 

Můžete nám představit nějaké výrazné individuality, které bychom mohli v budoucnu sledovat na trávnících II. Ligy v dresu Sokolova či dokonce v Gambrinus lize?

Mohl bych vyjmenovat některé hráče, kteří by se jednou podle mého názoru mohli objevit na trávnících II. Ligy v dresu Sokolova či dokonce v Gambrinus lize, ale netroufnu si to napsat. Když na sobě budou pracovat, mít vůli něčeho dosáhnout a štěstí, tak to můžou někteří dotáhnout až na tu nejvyšší úroveň. Záleží jen na nich.

 

Jak byste hodnotil sebe jako trenéra, které trenérské přednosti na sobě můžete vyzdvihnout a na kterých si myslíte, že byste měl, nebo mohl zapracovat?

To je těžké, hodnotit sám sebe, od toho je vedení klubu. V kostce zakládám si na disciplíně mužstva, chování a vystupování, to se potom odráží na výkonosti mužstva. Zapracovat bych měl při koučování mužstva, někdy bývám moc impulsivní.

 

Minulý rok, proběhlo finále žákovské ligy právě v Sokolově, bylo by pro vás velkou odměnou na závěr působení u této kategorie, kdybyste se zúčastnili finálového turnaje, na který se kvalifikují pouze vítězové pěti skupin žákovské ligy?

Tak to by bylo super. Klukům bych to ze srdce přál, bylo by to hezké rozloučení s žákovskou kategorii. Moc hráčům se to nepovede a potom až budou dospělí tak si snad na to vzpomenou.  Toto naše přání je však pořád velmi vzdálené a stále nás čeká mnoho práce.

 

Dosáhli jste již někdy v minulosti s tímto týmem nějakého podobného úspěchu?

Kluci vyhráli krajský přebor přípravek, po kterém jsme se zúčastnili republikového finále a stali jsme se vítězi Žákovské divize.

 

Jako vítěz podzimní části, jste se také kvalifikovali na Nike - Premier cup, kterého se zúčastní první dva týmy jednotlivých skupin a 6 týmu ze Slovenska, jaké máte před turnajem cíle?

Bude to velice těžký turnaj ale pro nás je už odměna to, že jsme se tam vůbec dostali. V české lize jsou mužstva s větší tradicí a hlavně mají jiné možnosti ve výběru talentovaných hráčů z celé republiky. Náš cíl je dobře reprezentovat náš klub, město Sokolov a Karlovarský kraj, jak v chování a vystupování hráčů na veřejnosti, tak nezklamat po sportovní stránce.

 

Jste již domluven s vedením FK Baník Sokolov na vašem dalším působení v klubu?

Ano jsem, po skončení této sezony bych měl začít trénovat kategorii U-12.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho štěstí do jarní části soutěže, aby se vám vaše sportovní cíle podařilo naplnit.

Také děkuji Gabrle Milan

 

 

 

Marek Kratochvíl
FK Baník Sokolov a.s.

 

 

(MR)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·