Řidiči, pozor na lesní zvěř!

17.11.2015 19:42

 

Policisté v Karlovarském kraji řešili v poslední době několik dopravních nehod, při kterých došlo ke střetu se zvěří. Scénář nehod je často velmi podobný. Řidiči do jeho jízdní dráhy náhle vběhne lesní zvěř a dojde ke střetu. Jinak tomu nebylo ani v těchto případech.

O víkendu dne 14. 11. 20115 řidič Audi jel ve směru z Karlových Varů na Ostrov a asi 400 m před sjezdem na obec Bor mu do jeho jízdní dráhy vběhlo divoké prase. Při střetu s vozidlem došlo k usmrcení zvířete. Škoda na vozidle je předběžně vyčíslena na částku 30 000 Kč.
Další případ kdy vběhlo divoké prase do cesty řidiči Škody, se stal 13. 11. v brzkých ranních hodinách na silnici I. třídy mezi obcí Bochov a Bošov. I v tomto případě došlo k usmrcení zvířete. Škoda na vozidle je vyčíslena na částku 155 000 Kč.
Obě nehody se naštěstí obešly bez zranění osob.

Dá se vůbec srážce se zvěří předejít? Co můžete vy jako řidiči udělat, abyste snížili riziko střetu s lesní zvěří?
V následujících bodech uvádíme několik rad a informací, které byste měli mít při jízdě na paměti:

  • I přesto, že může dojít ke střetu se zvěří v jakoukoli denní dobu, je důležité si uvědomit, že vysoká zvěř má tendenci pohybovat se především za svítání a za soumraku - při nočním oslnění světlomety vozidla je vysoká zvěř zmatená a zůstává stát na silnici, neutíká.
  • Zvýšenou pozornost bychom také měli soustředit v období od října do prosince, kdy dochází u vysoké zvěře k páření. Pozor je také nutné dávat v jarních měsících se změnou času ze zimního na letní, a to v ranních hodinách – zvěř přechází vozovku za potravou a při změně času se o hodinu později zvýší provoz na silnicích a může tak dojít k nehodě.
  • Počítejte s tím, že zvíře neputuje osamoceně. Pokud vidíte přecházet přes cestu srnku, zpomalte, vždy je velká pravděpodobnost, že bude v blízkosti celé stádo.
  • V místech, kde je možný výskyt zvěře (cesta, která vede lesem, úsek označený dopravní značkou „pozor zvěř“…) zpomalte a soustředěně kontrolujte obě strany silnice. V případě, že jedete za tmy, soustřeďte se, zda nevidíte záblesky očí zvířat v okolí cesty. Pokud oči zahlédnete, okamžitě zpomalte a vypněte dálková světla. Někdy pomůže i zatroubit a tím zvíře vyplašit.

Zdroj: PČR Karlovarského kraje

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·