Proměna Štruncových sadů nabízí potenciál pro každodenní rekreaci a odpočinek

24.09.2012 20:37

Po roce rekonstrukčních prací a stavebních úprav mohou Plzeňané využívat další relaxační zónu v blízkosti centrální části města. Výrazná proměna území u soutoku řek Radbuzy a Mže nyní nabízí nevšední potenciál pro každodenní rekreaci a odpočinek. Projektem s celkovými náklady ve výši 71,6 milionu korun bez DPH se Plzni podařilo zhodnotit místo nejen z hlediska rekreačního a sportovního, ale i z hlediska ekologického a krajinného. Revitalizace území Štruncových sadů naplnila jednu z klíčových investic do kulturní a volnočasové infrastruktury spojené s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

 

Upravené promenády při Mži a Radbuze, sportoviště, víceúčelové a dětské hřiště, lezecká a boulderingová stěna, skateboardové centrum, cyklostezky, dráha pro inline bruslaře, prvky pro cvičení, nový plot, dosadba stromových alejí, nová místa pro sezení, veřejné osvětlení, ale také venkovní galerie, místa pro umělecké artefakty a plochy pro graffiti. To vše zahrnuje projekt, kterým se okolí Štruncových sadů revitalizovalo do podoby relaxačního centra.

 

„Celkem jsme vybudovali 1,2 kilometrů cyklostezek a v celém prostoru se nachází 1,7 hektarů nově založené nebo rekonstruované zeleně. Lákadlem pro lezce jistě bude osmnáct metrů vysoká horolezecká stěna, jedna z nejvyšších v České republice. Na své si určitě přijdou pěší, inlinisté a skateboardisté,“ přibližuje Martin Klír, vedoucí úseku přípravy a řízení projektů Útvaru koordinace evropských projektů.

 

Součástí projektu se stala i nová lávka pro pěší vedoucí přes řeku Radbuzu přímo do areálu Plzeňského Prazdroje. „Spojuje centrum města s turisticky zajímavým a hojně navštěvovaným cílem,“ vysvětluje smysl lávky technický náměstek Petr Rund. Její pořízení stálo necelých deset milionů korun bez DPH. Částečně se změnila také Brána borců. Po obou stranách byly rekonstruovány přístavby, které poslouží jako zázemí pro lezecké a skateboardové centrum.

 

„Převážně monofunkční území se změnilo v živý prostor, který nabízí nejen občanům Plzně, ale i jejím návštěvníkům možnost využívat moderní pohybové aktivity, což se potvrdilo ještě předtím, než bylo Relax centrum oficiálně do užívání předáno. A věřím, že se podařilo vytvořit další pozoruhodné místo pro setkávání lidí,“ říká plzeňský primátor Martin Baxa.

 

Revitalizace Štruncových sadů je první dokončenou investiční akcí uvedenou v přihlášce projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. „Cílem celého projektu je proměnit město i region v lepší místo pro život, kde si každý jedinec může najít to, co ho potěší. Volnočasové centrum bude místem pro odpočinek, sport i kulturní vyžití lidí. Sport s kulturou se totiž nevylučují, ale naopak se mohou vzájemně obohacovat“ říká předsedkyně správní rady obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 Marcela Krejsová.

 

Celková přestavba území ve Štruncových sadech vyšla na 71,6 milionu korun bez DPH, z toho Regionální operační program (ROP) Jihozápad přispěje zhruba 48 miliony. „Proměna Štruncových sadů mě velmi pozitivně překvapila. Myslím, že takový prostor Plzeňané doposud postrádali. Věřím, že sady v této podobě pozvednou celou oblast centra a stanou se zelenou oázou města," říká Ivo Grüner, předseda Regionální rady ROP Jihozápad.

 

V oplocené části areálu, který využívají plážoví volejbalisté, lukostřelci nebo hokejbalisté, bylo pro jednotlivé sportovní oddíly nově vybudováno zázemí v podobě dvoupodlažní budovy.

 

 

Zdeňka Kubalová

Tiskové oddělení

Kancelář primátora

Magistrát města Plzně

 

(MR)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·