Potravinová banka má pomáhat chudým a omezit plýtvání jídlem

30.03.2016 11:06

 

V Sokolově se naplno rozjela krajská Potravinová banka. Ta má sloužit organizacím, které v regionu pomáhají chudým lidem. Za jejím otevřením stojí obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi, Farní charita a Armáda spásy České republiky. Sídlí v ulici Karla HavlíčkaBorovského a jídlo pro potřebné skladuje na osmdesáti metrech čtverečních.

Ředitelem Krajské potravinové banky v Sokolově je Milan Hloušek. Novinář, koordinátor organizace Pomoc v nouzi a v neposlední řadě zakladatel portálu Poznej Sokolovsko. „Banka vlastně vznikla v polovině loňského roku, fungovat jsme začali už s Národní potravinovou sbírkou v listopadu. V Karlovarském kraji lidé darovali 9 tun jídla, z toho jsme většinu rozdělili během Vánoc. A teď už konečně máme i plnohodnotný sklad, plníme regály dalším zbožím a doufáme, že pokryjeme potřeby regionu,“ zamýšlí se Milan Hloušek při rovnání krabic s dětskými piškoty. Sbírku jídla pro chudé je možné podpořit kdykoli během roku. „Shromažďujeme trvanlivé potraviny. Jsou to těstoviny, mouky, cukry, rýže, dětské výživy, mléko. Toho máme celkem dostatek. Co nám dochází, jsou paštiky, konzervy, šťávy. Potřebovali bychom také základní hygienické potřeby, toaletní papír, mýdla, zubní pasty,“ rozhlíží se po skladu Milan Hloušek s tím, že darované zboží nesmí mít poškozený obal a prošlou spotřební lhůtu.

http://www.foto.oko24.info/vydano/2016_1/20160330110731_001_ls.png

Odběrateli respektive distributory darovanýchsurovin jsou azylové domy, domy na půlicesty nebo nízkoprahová denní centra. Službuale čím dál častěji vyhledávají i samotnéobce a města. „Obrátit se na nás může každý,kdo pomáhá sociálně ohroženým lidem.Nové žadatele jednotlivě posuzujeme, chcemevědět, o jakou cílovou skupinu se starají,kolika lidem pomáhají. Darované potravinyzůstávají tady, nikam se nevozí a jsou určenypro potřebné výhradně z karlovarskéhoregionu. Dohlížíme i na to, aby někdo třebanafasované těstoviny někde nevařil a neprodával,“upozorňuje Milan Hloušek na řízený provoz. Karlovarský kraj byl posledním, kde potravinová pomoc chudým chyběla. Neziskovky chtějí stávající centrální sklad dále rozšiřovat.

ČEŠI JSOU K JÍDLU NEŠETRNÍ – Hlavním posláním potravinových sbírek není jen podpora sociálně slabých. Organizátoři chtějí poukázat také na fakt, že české domácnosti neumí šetřit jídlem. Konkrétní čísla by měl přinést průzkum ministerstva životního prostředí, který se má zabývat vznikem odpadů a jeho omezením, včetně potravin. Podle serveru www.potravinypomahaji.cz ale patříme k největším plýtvačům jídlem v Evropě. A to předně mezi mladými lidmi.  Na druhé straně jsou pak lidé, kteří trpí nedostatkem.  Nejen proto jsou do charitní akce, která získává stále více na popularitě, zapojená také jednotlivá města nebo obchodní řetězce. Například v Dánsku se s tímto nepříjemným trendem vypořádali otevřením supermarketu s prošlým zbožím. Smysluplný projekt v podobě sítě potravinových bank je ovšem také s libným signálem, který nejen pomáhá.   Měl by nás naučit šetrnosti a ohleduplnosti.


Zdroj: TZ MDK Sokolov

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·