Počet krádeží vloupáním v Karlovarském kraji se v loňském roce vyšplhal na 1492

26.09.2014 17:02

Zloději se nyní chystají na podzimní sezónu. Vsázejí na SG metodu, anonymitu velkých panelových domů a nevšímavost sousedů

 Drzost a sebevědomí zlodějů zaměřených na byty stále roste. Využívají čím dál chytřejší metody, ale také se nedají odradit přítomností obyvatel v domech, často se ani nenechají vyrušit při „práci“. Velké panelové domy jim poskytují toužebnou anonymitu, pomáhá jim také nevšímavost sousedů. Zlodějům hraje do karet i začátek školního roku, kdy děti opouštějí přes den své domovy, míří do škol, rodiče jsou v zaměstnání a v permanenci už také nejsou ani prarodiče. A přesně to je ten čas, na který bytaři čekali a dokáží jej využít ve svůj prospěch. V roce 2013 zaznamenali policisté v Karlovarském kraji celkem 1 492 krádeží vloupáním a z toho jich bylo objasněno pouze 631.

K vniknutí stačí 30 vteřin

„Aby vás zloději mohli vykrást, vůbec nemusí použít páčidlo, vrtačku nebo jiné obvyklé postupy násilného vniknutí. K dispozici mají mnohem jemnější a sofistikovanější možnosti – třeba SG metodu neboli bumping, pomocí které se dostanou do bytu či domu během několika vteřin, prozrazuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

U stále častěji využívané SG metody používají zloději k vniknutí speciálně upravený univerzální klíč. S lupem pachatel odejde dveřmi a dost možná za sebou i zamkne. Zámek přitom zůstane neporušený, což následně znamená zásadní přitěžující okolnost při vyřizování pojistné události.

 „Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře SG metodě neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Prostě obecně platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné.“ doplňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Anonymita, nevšímavý soused a zloděj ve značkovém oblečení

Zlodějům hraje do karet také anonymita a nevšímavost obyvatel k okolnímu dění. V panelových domech se pohybuje velké množství lidí, často se mění nájemníci, takže obyvatelé netuší, kdo bydlí nad nimi. Zloděje tak mohou považovat za běžného nájemníka či návštěvu.

Těmto faktorům přispívá také fakt, že dnešní zloději naprosto splývají s okolím a nijak nevyčnívají. Často klamou i tím, že slušně pozdraví, jsou oblečeni v nejmodernějším značkovém oblečení, takže souseda ani nenapadne, že mají tu čest s recidivistou.  

Zdroj: TZ NEXT

LPP

 


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·