Po ulicích nejezdí jen auta

26.09.2014 17:14

 

Letošní Evropský týden mobility (16. – 22. září) nesl motto Naše ulice, naše volba. To, že se po ulicích nepohybují jen auta, přiblížila studentům karlovarských škol mimo jiné akce na Rolavě. 

 

„Jsem sice městský cyklokoordinátor, takže určitě všichni očekávali, že budu mluvit hlavně o kolech. Ale po ulicích se pohybují také pohybují lidé s omezeními – vozíčkáři, nevidomí, nebo třeba i maminky s kočárky nebo senioři o holi,“ říká jeden z pořadatelů, karlovarský cyklokoordinátor Libor Šembera. Proto se rozhodl studentům zprostředkovat zkušenost člověka, pro kterého zvýšený obrubník nebo dva malé schůdky mohou představovat rozdíl mezi cestou a překážkou.

 

O své zkušenosti se s dětmi podělil Zdeněk Kirch. Vášnivý cyklista utrpěl před pěti lety na kole úraz, po kterém už nikdy nebude chodit. Přesto se nevzdává, v roce 2010 se dokonce stal prvním vozíčkářem, který se objevil na závodech horských kol a získal titul mistra České republiky na terénním handbiku, kole poháněném rukama. Na rolavské setkání přijel na speciálním sedacím vozíku Segway, jeho posluchači si pak mohli vyzkoušet jízdu na klasickém, „stojacím“ Segwayi.

 

„Chtěli jsme dětem říct především dvě věci: Ať jdete nebo jedete, pořád si uvědomte, že byste měli jednat rozumně, mít přehled o situaci a neriskovat – neštěstí se může stát nejen v autě, ale taky na kole nebo i když jdete pěšky. A nejen že se může stát vám, ale také ho můžete zavinit. A ta druhá věc, spíš k zamyšlení, je: jak se asi cítí člověk, který je sice schopný sportovec, ale přesto limitovaný při svém pohybu ve veřejném prostoru,“ zmiňuje cyklokoordinátor.

 

„Naši žáci si vyzkoušeli pohybovat se vlastní silou na klasickém vozíku, nebo projít překážkovou dráhu poslepu, jen s pomocí bílé hole. Myslím, že si od té chvíle o hodně víc váží svého zdraví, ví, že není samozřejmé, a že neštěstí může být otázkou jediného okamžiku. Pochopili, že lidé s pohybovými či smyslovými omezeními jsou ve skutečnosti velice soběstační, ale přesto někdy mohou potřebovat drobnou pomoc okolí. Probrali jsme základy bezpečného pohybu po městě jako chodci i jako cyklisté, včetně povinné výbavy. A nakonec jsme si vyzkoušeli diskgolf s frisbee,“ komentuje akci pedagožka Andrea Zmijová, která s kolegou Janem Maturou doprovázela čtvrťáky a páťáky ze Základní školy a střední školy Karlovy Vary ve Vančurově ulici.

 

Setkání na Rolavě se celkem zúčastnilo na 70 dětí z ze škol v Truhlářské a Vančurově ulici, ale i z obchodní akademie.

 

 

 

Evropský týden mobility v Karlových Varech přinesl celou řadu zajímavých akcí věnovaných široké veřejnosti, od dětí z mateřských škol po cestující městskou hromadnou dopravou.

 

Oznámení o programu Evropského týdne mobility v Karlových Varech: http://www.mmkv.cz/index.asp?menu=34&record=29416

Zdroj: TZ Magistrátu města Karlovy Vary

LPP

 


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·