Plzeňský pivovar opravuje budovy s historickou hodnotou

04.06.2012 18:28

Plzeňský Prazdroj letos investuje nejen do produktových a obalových novinek, ale také do oprav objektů, které mají historickou hodnotu pro Plzeň a české i evropské pivovarnictví. Díky investici přes 2 miliony korun již proběhla oprava komína u historické varny Prazdroj, následovat pak bude oprava střechy na bývalé odželezňovací stanici. Opraví se také komín u objektu bývalé elektrárny Prazdroj.

„Pivovarnictví žije v poslední době inovacemi, mezi naše poslední novinky patří desítka Gambrinus Originál. V nové reklamě používáme právě historický příběh zakladatelů pivovaru, kteří před více než 140 lety dali základy slavné české pivní značce. A právě úcta k mimořádné tradici našich značek a pivovarů nás vede také k pravidelným investicím do historického dědictví v našich pivovarech. Na opravy a rekonstrukce vynakládáme každoročně stovky tisíc korun, ale v letošním roce jsme se rozhodli pro mimořádně vyšší částku přes 2 miliony. Připravili jsme širší seznam objektů, z nichž jsme poté vybírali podle naléhavosti, finanční náročnosti, využití objektu, ale také podle historické hodnoty. V úvahu jsme brali také podněty zaměstnanců,“ říká Pavel Šemík, manažer pivovaru v Plzni.

První a dobře pozorovatelnou byla oprava komína u historické varny pivovaru Plzeňský Prazdroj. Největší akcí je právě probíhající kompletní oprava střechy na dvou částech bývalé odželezňovací stanice*. Vše završí oprava komína u bývalé elektrocentrály Prazdroj (blízko soutoku Radbuzy a Mže). Jeden z nejkrásnějších komínů v Plzni byl postaven v roce 1907, jeho čtvercový sokl přechází do oktogonální (osmiboké) části a poté do kruhového dříku, který je korunován elegantní a krásně propracovanou hlavicí. Komín má úctyhodnou výšku 65 metrů.

„Pro mimořádnou hodnotu dochovaných historických výrobních objektů a jejich zpřístupnění veřejnosti se Plzeňský Prazdroj stal již v roce 2008 prvním českým „kotevním bodem“ prestižního sdružení ERIH – Evropské cesty industriálního dědictví,“ připomíná Jindřiška Eliášková, manažerka cestovního ruchu a péče o historické dědictví z Plzeňského Prazdroje.  

V areálu plzeňského pivovaru Prazdroj je celá řada historických budov. Některé z nich se stále využívají pro výrobu piva nebo jako administrativní budovy, jiné dokumentují slavnou historii pivovaru pro návštěvníky. Mezi takové patří například autenticky rekonstruovaná historická varna z 20. let minulého století. K větším opravám nedávné minulosti patří např. oprava historické varny pivovaru Gambrinus, která proběhla v roce 2010, a dnes slouží nejen k vaření nejoblíbenějšího českého piva, ale také jako část prohlídkové trasy pivovarem Gambrinus. V roce 2010 byla také v pivovaru Gambrinus opravena historická brána.

Poznámka * Odželezňovací stanice je unikátní technickou stavbou, která byla vybudována  v roce 1904 jako součást tzv. Spalkova projektu (projekt realizovaný v letech 1901-1907, který pivovaru zajistil soběstačnost a nezávislost v dodávkách varní i užitkové vody a elektrické energie – jeho součástí je např. také známá pivovarská vodárenská věž) Odželezňovací stanice upravovala hlubinnou varní vodu využitím jednoduchého principu oxidace železa atmosférickým kyslíkem.

http://img8.rajce.idnes.cz/d0801/6/6519/6519354_f70d601fcdfa38d4db11c9c7c6496792/images/opravybudovpivovar.jpg?ver=0


http://img8.rajce.idnes.cz/d0801/6/6519/6519354_f70d601fcdfa38d4db11c9c7c6496792/images/opravybudovpivovar1.jpg?ver=0


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Žáci školy pomáhají v čase adventním
Česká firma s dlouholetou tradicí
s dlouholetou tradicí
Kouzelné Vánoce s Českou sítí
 

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·