Plzeň si připomněla výročí narození T. G. Masaryka

08.03.2012 09:25

Památku T. G. Masaryka, prvního československého prezidenta, uctilo město Plzeň a hejtmanství Plzeňského kraje ve středu 7. března vzpomínkovým aktem u příležitosti 162. výročí jeho narození.

 

U Památníku národního osvobození se sešli představitelé města i Plzeňského kraje, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a desítky dalších Plzeňanů.

 

Jsem přesvědčen, že Masarykovo myšlenkové dědictví je dodnes živé. Nahlédneme-li do jeho prací nebo například do jedinečné knihy Karla Čapka ,Hovory s T. G. Masarykem´, zjistíme, že se do značné míry potýkal s podobnou situací, jakou máme v dnešní době u nás. Mladá, nedozrálá demokracie a z toho plynoucí problémy a těžkosti při jejím prosazování, otázky spojené s existencí českého národa, jaké je jeho místo v rámci Evropy, jakou politiku je třeba dělat...

... Masaryk byl zastáncem politické realistické cesty, byl si vědom složitosti politického života a právě v knize Hovory s T. G. Masarykem prohlásil, že neblahou v politice je netrpělivost. Na otázku Karla Čapka, zdali se mu nezdá, že také u nás je krize parlamentu a demokracie a že kritika parlamentarismu a demokracie své oprávnění, Masaryk odpovídá: ,Souhlasím, že parlamentarismus a demokracie mají být kritisovány. Demokracie není všelékem. Avšak otázka je, zda demokracie a parlamentarismus vystačí pro další vývoj. tvrdím, že ano. Řekl jsem nejednou, že v politice je třeba trpělivosti. Za deset let neuděláte z absolutistů ideální demokraty. Ale jedná se o to, je-li znatelný pokrok, a tu mohu s dobrým svědomím povědět, že je.´,uvedl ve svém projevu primátor Martin Baxa.

 

http://img5.rajce.idnes.cz/d0502/6/6132/6132597_6add00d0eaa4ab1fa2c36091adcb21ea/images/DSC_0053.jpg

http://img5.rajce.idnes.cz/d0502/6/6132/6132597_6add00d0eaa4ab1fa2c36091adcb21ea/images/DSC_0010.jpg


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·