Petr Bříza: Ve zdravém těle zdravý duch

22.09.2014 19:26

Petr Bříza: Ve zdravém těle zdravý duch

Někdejší hokejový brankář Petr Bříza působí v současné době jako manažer na Spartě, mimo jiné je spoluorganizátorem Měsíce náboru do sportovních klubů. I HC Sparta Praha je zapojena v kampani Měsíc náboru do sportovních klubů, za což je Petr Bříza velmi rád. Jak vypadají nábory malých hokejistů do jednoho z největšího hokejového klubu u nás? To prozradil právě Petr Bříza.

Vy působíte na hokejové Spartě, jak tam probíhá měsíc náboru?

Myslím, že dobře. Když jsem součástí projektu, tak na ně na Spartě vrčím, abychom byli vzorem, a snažíme se. Minulý rok jsme měli nábor na ledě, kde se objevil i maskot Sparťák a Pepa Pružňák, což je maskot Prahy sportovní. Bylo to hrozně fajn, protože k nám zavítalo asi o 20 dětí víc než normálně. U nás probíhají v daném období pravidelné náborové tréninky a rámci tohoto měsíce k nám dorazilo víc dětí. Na Spartě jsme z toho byli nadšení.

Ve volném čase je vášnivým motorkářem

Plánujete letos nějakou podobnou akci?

Samozřejmě. Nábory u nás probíhají po celý měsíc září. Dále se snažíme pracovat i se školami a shodnou okolností jsme včera měli poradu, kde jsme řešili dvouměsíční plány – jak budeme oslovovat školky a školy. Musím říct, že je to někdy těžké, protože legislativa straší učitelky v mateřských školkách. My jim nabízíme, aby přišli s dětmi zadarmo bruslit, ale učitelky mají strach, aby se někomu něco nestalo, nebo mateřské školy nemají peníze na to, aby zaplatily učitelku, která by převzala plnou zodpovědnost. Hledáme tedy spíše ty aktivní školy a máme seznamy škol a školek, které budeme každý rok oslovovat.

Co vůbec dětem přináší sportovní klub?

Pro dítě, které se zapojí mezi šestým a devátým rokem, je to klíčové z hlediska motoriky, charakterových vlastností, protože se učí být v partě dětí, učí se překonávat překážky nebo překousávat porážky. Je to něco, co platí už stovky let a může to dítěti pomoct.

Jak je hokej finančně náročný?

Je velký mýtus, že je hokej velmi drahý sport. To bývala pravda, nicméně v posledních letech už tomu tak není. Ve větších klubech, když budu mluvit za Spartu, se dává hokejová výstroj na náborových trénincích, v rámci projektu dostáváme materiální vybavení jak od Českého svazu ledního hokeje, od nějž dostáváme startovací sety pro děti, tak i v rámci projektu grantové komise hlavního města Prahy, díky čemuž neplatí rodiče první tři měsíce příspěvky, aby děti měly možnost si hokej vyzkoušet. Hokej v dnešní době není v těchto kategoriích dražší než ostatní středně drahé sporty a volnočasové aktivity. Samozřejmě, že když si uvědomíme, že někdo chce dvakrát do roka nové nejnovější brusle nebo rukavice, tak si nakupuje materiál sám, ale to není u dětí vůbec potřeba a opravdu se to dá dělat nízkonákladově.

Co byste vzkázal dětem a jejich rodičům, kteří nad náborem přemýšlí?

Myslím, že by děti na nábor rozhodně jít měly. Rodičům můžeme vzkázat, že je to zdraví jejich dětí. Doktoři a psychologové říkají, že za deset až patnáct let bude tělo dítěte, které pravidelně nesportuje, zanedbané, nefunguje, což znamená, že není tak výkonné, je víc náchylné, chodí často k doktorovi. Na internetu najdeme alarmující čísla, která ukazují, že náctileté děti trpí nadváhou, mají problémy s klouby. Razím antické heslo „ve zdravém těle zdravý duch“. Náborový měsíc nemá ambice vychovávat nebo hledat šampiony a mistry světa, projekt Prahy sportovní je zaměřený na zdravý životní styl. 

LPP

 


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·