Pavel Vrba naposledy zamává fanouškům v Plzni

05.12.2013 00:00

Pavel Vrba, muž, který dovedl Viktorii Plzeň až na vrchol, slaví v pátek 6. prosince padesáté narozeniny. Mnoho fanoušků si jistě vzpomene nejen na zápasy, které se odehrály v minulých letech právě v tento den. Památná utkání s AC Milán a Atlétikem Madrid, v nichž dokázali viktoriáni pod Vrbovým vedením bodovat, se zlatým písmem zapíší do kroniky plzeňského klubu. Možnost napsat další úžasnou fotbalovou kapitolu bude mít Pavel Vrba společně se svým týmem již v úterý. Pojďme ovšem společně s nejúspěšnějším trenérem Viktorie Plzeň v její více než stoleté historii zavzpomínat na uplynulých několik let.

 

Před pěti a půl lety se Viktoria Plzeň pohybovala v opačné polovině ligové tabulky, než je tomu dnes. Právě v té době přišel do západočeské metropole ze Slovenska trenér, který si nikdy nedával malé cíle. „V tu dobu jsem odpočíval, protože jsem skončil angažmá v Žilině a měl jsem tři týdny volno. Po oslovení ze strany Plzně jsem samozřejmě hned začal shánět informace. Když jsem zjistil, že v Plzni je spoustu hráčů, které znám například z reprezentací, tak mě tato nabídka zaujala. V tu dobu jsem byl plný elánu a chtěl jsem do Plzně jít,“ popisuje trenér Vrba první kontakty s managementem Viktorie. Přerovský rodák si vytyčil osobní cíl – probojovat se se svým novým celkem do evropských pohárů. „Pavel Horváth to popsal ve své knize. Do kabiny přišel nějaký člověk, kterého nikdo neznal, a začal vykládat nesmysly. Že prý přijel z Havířova proto, abychom nehráli o záchranu, ale bojovali o poháry,“ cituje s úsměvem fotbalového klasika oblíbený trenér. „Moje vize byla následující. Chtěl jsem dostat Plzeň na úroveň tehdy Teplic nebo Mladé Boleslavi, tedy mužstev, která byla těsně za Spartou a pravidelně bojovala o evropské poháry. Že to dotáhneme tak daleko, aby se o našem mužstvu vždy před začátkem sezóny mluvilo jako o aspirantovi na titul, tomu jsem nevěřil. Jsem ale opravdu rád, že se nám to podařilo,“ nabízí pohled do zákulisí trojnásobný trenér roku, který před více než pěti lety vůbec nemusel na západ Čech zamířit. „Potenciál mužstva byl jednou z věcí, které mě do Plzně velice lákaly. Přibližně čtyřiadvacet hodin po nabídce Viktorie mě kontaktovalo mužstvo ze Slovenska, které má ty nejvyšší ambice. Nějak mě to ovšem táhlo do Plzně. S díky jsem Slovensko odmítl a vzkázal, že už jsem své slovo dal Plzni. Věřil jsem hráčům, kteří tu byli,“ vzpomíná na své začátky v západočeském klubu Pavel Vrba.

 

Od té doby ovšem uplynulo několik velice úspěšných sezón, díky kterým se stal plzeňský fotbal pojmem. Důkazem, že město Plzeň žije fotbalem je i nový stadion, který byl otevřen 16. února 2012 při duelu Evropské ligy, po kterém se plzeňští hráči rozešli smírně s německým Schalke 04. „Stadion jsem předtím neviděl. Tehdy jsem přicházel na hlavní stadion, který vypadal tak, jak vypadal. Kdyby kdokoliv přijel do Štruncových sadů po pěti letech, tak by ho nepoznal. Jsem rád, že i to se podařilo ve spolupráci s městem Plzeň realizovat. Postavil se krásný stadion, který splňuje parametry kvalifikačních utkání seniorského týmu reprezentace a je jen dobře, že to tak je. Věřím, že i plzeňští radní jsou rádi, že se do tohoto projektu pustili a vytvořili podmínky pro fanoušky, které jim spousta českých mužstev může závidět,“ pochvaluje si stále ještě plzeňský trenér své „pracovní podmínky“, u jejichž zrodu také stál.

 

Průzkum veřejného mínění ukázal, že v roce 2008 se v souvislosti s Plzní se většině vybavila spojitost s pivem. O pět let později se na předních příčkách ankety umístil také plzeňský fotbal. Viktoria Plzeň a samotná západočeská metropole patří neoddělitelně k sobě. „To mě těší, za poslední roky jsme udělali obrovský skok co do popularity plzeňského fotbalu. Je to zásluha spousty lidí, ať to je vedení klubu, zaměstnanci, samozřejmě i hráči a realizační tým. Jsem rád, že dvě nejznámější místa v Plzni, tedy pivovar a stadion, od sebe odděluje pouze řeka a tudíž si můžou navzájem držet palce,“ přemýšlí nahlas dříve ryzí Moravan, který ovšem už nasál atmosféru západních Čech. „Já jsem Moravák, takže mám rád víno. Vždycky, když ale jdu někam na pivo, tak piju vždy jen Plzeň,“ odlehčuje situaci rodák z Přerova.

 

Stejně jako většina fanoušků, nedokáže Pavel Vrba vybrat jediný výjimečný zápas, který by chtěl prožít znovu, nebo si jej aspoň připomenout na videu. „Těch zápasů je opravdu mnoho. Třeba domácí zápas s Besiktasem, kdy jsme začínali v evropských pohárech, kvalifikace o Champions League, zápasy s Trondheimem a Kodaní, přes které jsme postoupili do základní skupiny, pak ten fotbalový svátek v podobě zápasů skupiny. Utkání s AC Milán, kdy jsme v posledních minutách dokázali vyrovnat skóre utkání. Další kvalifikační utkání, Evropská liga, Altético Madrid, venkovní zápas s Fenerbahce, který byl podle mého názoru z naší strany velmi povedený. Letos úspěšná kvalifikace, kdy jsme všechny zápasy vyhráli. A samozřejmě úterní zápas, který možná bude rozhodovat o tom, jestli naše účinkování v letošní Lize mistrů bylo nebo nebylo úspěšné. Určitě by nás těšilo, kdybychom postoupili dál a Plzeň by si potřetí v řadě zahrála evropské poháry i v jarní části sezóny,“ přidává vyčerpávající výpočet všech památných utkání Viktorie Pavel Vrba.

 

I přesto, že od prvního mistrovského titulu se ve Viktorii Plzeň vystřídal značný počet hráčů, dokázal trenér Viktorie udržet stejný herní styl, se kterým slavil úspěchy. Sleduje ovšem Pavel Vrba kariéru svých bývalých svěřenců, jejichž kariéra byla nastartována právě pod jeho vedením? „Je pravda, že se vyměnilo hodně hráčů. Na rozdíl od vedení, které je pořád pevné a drží klub pohromadě. Spousta lidí říká, jak naše mužstvo zůstává pohromadě, ale více než polovina hráčů z první mistrovské sezóny už tady není. Ta obměna je obrovská, ale je to založená na tom, že někteří hráči chtěli zkusit zahraniční angažmá, případně neměli dostatečnou výkonost. Není to jako v evropských velkoklubech, které jsou dlouhodobě pohromadě a jsou vhodně doplňované. V České republice tvoříte mužstvo, ze kterého po určité době začnou hráči odcházet, a pak musíte tvořit znovu. Je dobře, že dnes má Plzeň takovou sílu, aby odchody z týmu dokázala nahradit hráči s potřebnou výkonností. To je obrovská výhoda Viktorie,“ popisuje kouč, který na první mistrovskou sezónu může zavzpomínat s osmi hráči současného kádru. „Vždycky, když přijede do Plzně hráč, kterého jsem trénoval, nemám problém se s ním sejít a popovídat si. S určitými hráči máte tak trochu jiný vztah, protože hráli, byli úspěšní a třeba se jim podařilo přestoupit za lepším. Další jsou pak ti, kteří odešli na základě slabší výkonnosti, chápu, že ti mě v oblibě moc nemají,“ říká Vrba, který je v Plzni velice populární. „Kdybych si dnes měl vybírat město, ve kterém bych chtěl bydlet, tak by to kromě rodného Přerova byla Plzeň. Manželce by se to asi moc nelíbilo, protože ta má radši, když nás nikdo nepoznává a žijeme tak trochu stranou. Já jsem zde ale poznal spoustu lidí, kteří ke mně patří. V prvních dnech po mém rozhodnutí jít k reprezentaci se sice objevovaly spíše rozporuplné názory, ale teď po nějakém čase je to už trochu jinak. Potkávám spíše fanoušky, kteří jsou sice zklamaní, že jsem v Plzni nezůstal, ale zároveň mi přejí hodně štěstí a úspěch v další kariéře. Já jim oplácím větou, že pokud se někam vrátím, tak to bude Plzeň,“ popisuje trenér své setkávání s fanoušky mimo fotbalový stadion.

 

Jen těžko by si někdo mohl přestavit, že s týmem, který se před několika lety pohyboval na hraně první a druhé ligy, lze dosáhnout větších úspěchů, než se to povedlo Pavlu Vrbovi. Ten ovšem vidí další prostor pro zlepšení. „Klíč Ligy mistrů, který je nyní nastaven, umožňuje více týmům z méně vyspělých fotbalových zemí dostat se do základních skupin, což je obrovská výhoda. I když často čtu, že česká liga nemá úroveň, tak na rozdíl od píšících odborníků si myslím, že tomu tak není a dokazujeme to Liberec i my. Je škoda, že se Spartě nepodařilo postoupit, protože si myslím, že i oni měli na to hrát skupinu Evropské ligy. Myslím si, že se dostáváme na úroveň holandské a belgické ligy a věřím tomu, že jim budeme brzy konkurovat a dostaneme se s koeficientem výš. Asi se nedokážeme poměřovat s top mužstvy světa, jako jsou Barcelona, Real Madrid, Chelsea nebo oba týmy z Manchesteru, ale už dokážeme konkurovat průměrným italským mužstvům a klubům z Belgie, Nizozemska, Norska, Švédska. My i Liberec jsme to v poslední době dokázali a věřím, že tento trend bude pokračovat dál,“ vyhlíží snad nedalekou budoucnost trenér, který se svým týmem procestoval mnoho evropských destinací. Poslední zápas si ovšem užije před vlastními fanoušky v úterý. „Už jsem loučení zažil s Příbramí a možná to bylo trochu emotivnější proto, že UEFA má v tomto směru striktní pravidla chování po zápase. Nevím, jak to bude vypadat po zápase Champions League, ale věřím, že vyhrajeme a po zápase půjdeme poděkovat našim fanouškům. Kdyby se to podařilo, byla by to krásná tečka za celým tímto obdobím,“ říká odhodlaně Vrba, který je připraven rozloučit se se svými svěřenci také dárkem do kabiny. „Hráči budou mít po skončení podzimu svůj večírek a já jsem jim slíbil, že jim přispěju nějakou částkou. Přeji jim, aby to dobře oslavili a většina z nich na mě myslela příjemně a pozitivně. Kabina možná příchodem nového trenéra zbystří a ti, kteří měli více prostoru, budou muset o své místo více bojovat. Hráčům přeji, ať se daří, jsou úspěšní a ať nový trenér pokračuje ve výsledcích, které jsme tady měli my,“ promlouvá na dálku ke svým svěřencům trenér, který na lavičce Viktorie Plzeň strávil rekordních 157 ligových utkání v řadě.

 

Pavel Vrba měl při tvorbě tohoto rozhovoru jedno speciální přání, a to vyslat svůj osobní vzkaz všem plzeňským fanouškům, kteří si éru úspěchů spojují právě s jeho osobou. „Věřím, že plzeňští fanoušci pochopí, že to není jen o Vrbovi, ale o celém klubu, který funguje dle mého názoru velice dobře. Přeji jim, ať začne nová úspěšná éra a ať oni ještě dlouho zažívají v Plzni na fotbale tak příjemné chvíle, jako jsem já zažíval s nimi,“ uzavřel povídání v den svých padesátých narozenin úspěšný kouč Pavel Vrba.

 

Mgr. Pavel Pillár
PR manažer

(MC)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·