Partnerem vánočního osvětlení v Karlových Varech bude i letos EKOLAMP

23.11.2012 17:47

Vánoční výzdoba se v Karlových Varech rozsvítí před začátkem adventu. Ekologickým partnerem osvětlení je opět společnost EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a následnou ekologickou recyklaci vysloužilých světelných zdrojů a průmyslových svítidel pro město i karlovarské domácnosti. Ve Varech je pro recyklaci vytvořeno deset sběrných míst.

 

 

KARLOVY VARY, 23. listopadu 2012 – Vánoční osvětlení ve Varech se jako každý rok rozsvítí krátce před začátkem adventu, konkrétně 28. listopadu v 17 hodin. Letos, podobně jako v předcházejících letech, se stovky světel na třídě T. G. Masaryka rozzáří díky společnosti EKOLAMP. „Jsme rádi, že již poněkolikáté bude ekologickým partnerem vánočního stromku společnost EKOLAMP, která pro město zajišťuje recyklaci a ekologickou likvidaci úsporných světelných zdrojů a průmyslových svítidel,“ říká primátor města Petr Kulhánek.

 

Úsporné zářivky do koše nepatří

Klasické sváteční osvětlení spotřebuje denně energii, kterou by vyprodukovala malá vodní elektrárna. Proto i město Karlovy Vary postupně nahrazuje klasické žárovky úspornými. Investice do nových světel se díky energetickým úsporám rychle vrátí.

Když úsporné světelné zdroje doslouží, měly by být recyklovány a nikoli skončit v běžném komunálním odpadu. Úsporné zářivky, výbojky či LED světelné zdroje totiž obsahují řadu cenných kovů a jiných druhotných surovin, které je možné opětovně využít. Některé světelné zdroje navíc obsahují malé množství toxické rtuti, která při nesprávné likvidaci zbytečně zamořuje životní prostředí. „Ročně končí na skládkách až 60 % doma použitých a vyřazených úsporných světelných zdrojů. To představuje značnou ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti,“ upozorňuje Alexandr Hanousek, jednatel společnosti EKOLAMP, která zajišťuje jejich zpětný odběr a následnou ekologickou recyklaci.

 

Ročně přibývají desítky nových sběrných míst

V současné době je v Karlových Varech provozováno deset sběrných míst, kam občané mohou vysloužilé úsporné zářivky, výbojky, lineární zářivky a světelné zdroje s LED technologií odnést. Z průzkumu, který si nechala společnost EKOLAMP vypracovat, vyplývá, že spotřebitelé jsou ochotni odnášet vyřazené zářivky průměrně do vzdálenosti maximálně 714 metrů. EKOLAMP se proto snaží vycházet občanům vstříc a rozšiřuje síť malých sběrných nádob v obchodních centrech, na městských úřadech nebo ve firmách. „Doposud jsme jich rozmístili více než patnáct set,“ dodává Alexandr Hanousek. Aktuální informace o sběrných místech v celém Karlovarském kraji a otevírací době jsou k dispozici na www.ekolamp.cz.

 

Karlovarští mohou soutěžit o rozsvícené vánoční stromky

Šíření povědomí o recyklaci vysloužilých „úsporek“ podpoří v Karlových Varech vědomostní soutěž „Rozsvítíme Vaše Vánoce“. Soutěžící musí v období mezi 15. listopadem a 12. prosincem správně vyplnit krátký kvíz na webu www.rozsvitimevasevanoce.cz.

 

„Pro výherce je připraveno deset vánočních stromů v květináči se sadou krásných ozdob a moderním LED diodovým osvětlením,“ říká Alexandr Hanousek. Stromek lze pěstovat i pro příští vánoční svátky, anebo jej vysadit do volné přírody.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jan Hlaváč, mediální zástupce společnosti EKOLAMP

Ing. Radoslav Chmela, PR & Marketing Manager společnosti EKOLAMP

 

http://img7.rajce.idnes.cz/d0703/7/7316/7316906_11a90dd14045b640ec420dcc9bf78c02/images/Ekolampmyslmeekologicky.jpg

http://img7.rajce.idnes.cz/d0703/7/7316/7316906_11a90dd14045b640ec420dcc9bf78c02/images/EkolampVnujhvzdu.jpg

 

 

 

Jan Kopál
Tiskový mluvčí

Magistrát města Karlovy Vary


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·