Partnerem ekologického osvětlení Vánoc v Karlových Varech je i letos EKOLAMP

20.11.2013 00:00

Nejfrekventovanější místa v centru Karlových Varů ozdobí i letos spousty světel a vánočních motivů. Světelné řetězy v korunách stromů a na hlavních ulicích se rozzáří desetitisíci světel již první adventní neděli, která připadá na 1. prosince. Ekologickým partnerem osvětlení je společnost EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a následnou ekologickou recyklaci vysloužilých světelných zdrojů a průmyslových svítidel.

 

Vánoční osvětlení ve Varech se jako každý rok rozsvítí začátkem adventu, konkrétně 1. prosince. Již po několikáté se o osvětlení hlavního vánočního stromku, který je umístěn na třídě T. G. Masaryka, postará společnost EKOLAMP. „Stalo se milou tradicí, že ekologickým partnerem našeho vánočního stromku je nezisková společnost EKOLAMP, která pro město zajišťuje recyklaci a ekologickou likvidaci úsporných světelných zdrojů a průmyslových svítidel,“ říká primátor města Petr Kulhánek. Pro instituce, firmy i domácnosti v Karlových Varech vytvořil EKOLAMP již 17 sběrných míst, kam mohou lidé bezplatně odnést vysloužilé úsporky. Úsporné zářivky do koše nepatří Úsporné světelné zdroje, především kompaktní a lineární zářivky a světelné zdroje na bázi LED technologie, nesmí končit v běžném komunálním odpadu, ale ve speciálních nádobách. Poté, co doslouží, by měly být recyklovány, obsahují totiž řadu cenných kovů a jiných druhotných surovin, které je možné opětovně využít. Některé světelné zdroje navíc obsahují malé množství toxické rtuti, která při nesprávné likvidaci zbytečně zamořuje životní prostředí. „Ročně končí na skládkách až 60 % doma použitých a vyřazených úsporných světelných zdrojů. To představuje značnou ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti,“ upozorňuje Alexandr Hanousek, jednatel společnosti EKOLAMP, která zajišťuje jejich zpětný odběr a následnou ekologickou recyklaci. Ročně přibývají desítky nových sběrných míst V současné době provozuje EKOLAMP v Karlovarském kraji 95 veřejných sběrných míst, kam občané mohou vysloužilé úsporné zářivky, výbojky, lineární zářivky a světelné zdroje s LED technologií odnést. Z průzkumu, který si nechala společnost EKOLAMP vypracovat, vyplývá, že spotřebitelé jsou rok od roku lenivější, vyřazené zářivky jsou ochotni odnášet do vzdálenosti maximálně 707 metrů. EKOLAMP se proto snaží vycházet občanům vstříc a rozšiřuje síť malých sběrných nádob v obchodních centrech, na městských úřadech nebo ve firmách. „Doposud jsme jich v celé republice rozmístili více než šestnást set,“ dodává Alexandr Hanousek. Aktuální informace o sběrných místech v celém Karlovarském kraji a otevírací době jsou k dispozici na www.ekolamp.cz. Vánoční soutěže o rozsvícené vánoční stromky i peníze pro město Šíření povědomí o recyklaci vysloužilých „úsporek“ podpoří v Karlových Varech vědomostní soutěž „Rozsvítíme Vaše Vánoce“. Soutěžící musí v období mezi do 15. prosince 2013 správně vyplnit krátký kvíz na webu www.rozsvitimevasevanoce.cz. „Pro výherce je připraveno deset vánočních stromů v květináči se sadou krásných ozdob a moderním LED diodovým osvětlením a další výhry,“ říká Alexandr Hanousek. Stromek lze pěstovat i pro příští vánoční svátky, anebo jej vysadit do volné přírody.
Zároveň mohou občané soutěžit o nejkrásnější vánoční strom měst a obcí. Město, ze kterého stromek s největším počtem hlasů vzejde, získá finanční prostředky na ekologické zvelebení města. Podrobnosti k registraci města a hlasování najdete na www.rozsvitimevasevanoce.cz .

 

Jan Kopál
Tiskový mluvčí

(MC)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·