Ohlédnutí za Dnem záchranářů 2016

11.07.2016 18:30

 

Setkání a prezentace práce složek integrovaného záchranného systému mají svoji tradici, letošní devátý ročník Dne záchranářů proběhl již tradičně v červnu na Rolavě v Karlových Varech. Každým rokem počet návštěvníků roste a letos jich přišlo mezi záchranáře odhadem devět tisíc. Ukázalo se, že tato akce už neodmyslitelně patří ke Karlovarskému kraji. Ohlasy na akci byly velmi kladné nejen na koupaliště Rolava, ale také na sociálních sítích od návštěvníků, kteří na Den záchranářů přijeli až z Brna.

Záchranný kruh spolu s pracovníky složek IZS a zástupci dalších organizací připravili pro veřejnost náročný a pestrý program.

Za Policii ČR byly připraveny čtyři aktivní ukázky: hipologie, kynologie, práce policistů pořádkové jednotky, přílet a prohlídka policejního vrtulníku. Policisté se mohli také pochlubit novou technikou - vozidlem Škoda Octavia, vozidlem VW Passat s radarem, služební motorkou a vozidlem dopravní policie pro vyšetřování dopravních nehod. V preventivním stánku byly připraveny pro děti zábavné soutěže o drobné dárkové předměty. Po celý den mezi návštěvníky Rolavy chodila pracovnice personálního oddělení, která rozdávala letáčky informující o práci u policie, pro bližší informace měla připraveny i formuláře přijímacího řízení.

 

http://www.foto.oko24.info/vydano/2016_1/20160711183049_001_ls.png

První ukázka patřila policistům pořádkové jednotky z Obvodního oddělení Karlovy Vary-Rybáře. Diváci shlédli ukázku modelové situace zákroku proti demonstrantům narušujících veřejný pořádek, záchranu zraněné osoby a vytažení agresora z davu za pomoci služebního psa. V závěru ukázky asi nejvíce zaujala modelová situace - zneškodnění a zadržení podezřelých nebezpečných osob ukrytých ve vozidle.

Kolegové ze Sokolova z Odboru služební přípravy si připravili pro diváky ukázky z umění bojových sportů.

Krátce po první ukázce přiletěl policejní vrtulník- zkušební verze OK-BYB, který vyslala do Karlových Varů letecká služba PČR, zájemci si pak mohli vrtulník prohlédnout z blízka.

Na třetí část ukázek práce Policie ČR byla připravena blesková akce zásahové jednotky při zneškodnění pachatelů ukrytých ve vozidle.

Závěr ukázek práce policie patřil hipologii. Přestože Policie ČR má letos hodně akcí, protože slaví 25 let svého trvání, přijeli do Karlových Varů také policisté jízdní policie z oddělení hipologie Krajského ředitelství hl. města Praha. Předvedli svoji ukázku výcviku služebních koní, kteří jsou cvičeni nejen pro pátrací činnost, ale také jsou cvičeni na série rušivých jevů při různých demonstracích, sportovních nebo kulturních setkání. Ukázali divákům některé situace, na které musí být kůň cvičený – reakce na vlající prapory, proražení natažené plachty, práce s obuškem a řízení koně jednou rukou, proražení překážky tvořené barely, reakce koně na házené předměty, reakce na střelbu a užití dýmovnic. Policisté jízdní policie uzavřeli své vystoupení ukázkou vytlačování koňmi.

 

 

Mezi další ukázky, které na návštěvníky Rolavy čekaly, patřila záchrana osob ve výškách – ukázku si připravili hasiči. Vojáci, hasiči i záchranáři předvedli svoji techniku. Simulovaná dopravní nehoda a práce všech složek IZS při dopravní nehodě patří již k tradici. Své dovednosti ukázali divákům i členové Záchranné brigády kynologů Karlovarského kraje.

Kromě aktivních ukázek si na Rolavě připravili stánky – Policie České republiky, Územní zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje, HZS a jejich kolegové z Německa, Městská policie, Horská služba ČR, Krajské vojenské velitelství Karlovy Vary, Záchranná brigáda kynologů Karlovarského kraje, Team BESIP a Vodní záchranná služba a další. Nechyběli ani kolegové Saské policie se svojí technikou.

Od jednotlivých prezentačních stánků si mohli návštěvníci odnést spoustu upomínkových předmětů, propagačních věcí, ze stánku Policie poučení a otisk palce, pexesa, skládanky, omalovánky, různé preventivně informační předměty a materiály. Sladká odměna za splněné úkoly a správně vyplněné testy nechyběla.

Program a ukázky své činnosti moderovali zástupci jednotlivých složek ve spolupráci s redaktorem Českého rozhlasu Petrem Čimperou.

Úplnou tečkou Dne záchranářů byla již tradičně akrobatická ukázka letu vrtulníku společnosti DSA.

Počasí přálo a účast překonala loňský počet návštěvníků. Den se skutečně vydařil a spokojeni byli návštěvníci, účinkující i organizátoři - Asociace záchranný kruh.  

 

Zdroj: PČR Karlovarského kraje

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·