Novinky na ČSAD lince č. 55 Plzeň-Vejprnice-Tlučná

07.06.2012 19:17

Společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. zajišťuje od 1. dubna 2012 na základě objednávky obcí provoz na lince 440055 Plzeň – Vejprnice – Tlučná, jako nástupce původní linky MHD č. 55 provozované Plzeňskými městskými dopravními podniky. Důvodem k výměně dopravce bylo rozšíření Integrované dopravy Plzeňska (IDP) a s tím související změna tarifních podmínek.
Od neděle 10. června vyjedou autobusy linky 55 podle nového jízdního řádu vytvořeného na základě zkušeností s dosavadním provozem a požadavku obcí. Cestující se dočkají hned několika pozitivních novinek.

Asi nejvýraznější je zavedení nočního páru spojů v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli v relaci Plzeň - Vejprnice - Tlučná a zpět s obousměrnou návazností na noční linku MHD Plzeň č. N2.

Byly zařazeny nové spoje, aby především z Vejprnic bylo možné celotýdenně linku využívat jako návoz a odvoz ze směn (např. 6:00, 8:00, 14:00, 18:00, 22:00 i jiné). Na základě údajů o vytíženosti došlo k optimalizaci víkendového spojení do Tlučné. Vybrané spoje tak pojedou pouze v trase Plzeň,CAN – Vejprnice,konečná a zpět.

Protože provoz na lince je zajišťován pouze nízkopodlažními autobusy s bezbariérovým nástupem do vozu došlo v jízdním řádu k označení všech spojů mezinárodním symbolem přístupnost tzv. vozíčkářem. Garanci snadného nástupu ocení nejen invalidé, ale také senioři a maminky s kočárky.

V současnosti je cestujícím umožněn nástup do autobusu všemi dveřmi, případně zakoupit jízdenku u řidiče. Nově bude mimo dopravní špičku v době od 20:00 do 5:00 hod. nástup pouze předem s kontrolou jízdních dokladů řidičem. Kromě lepšího výběru jízdného je důvodem rovněž eliminace podnapilých a nepřizpůsobivých cestujících, obzvláště při zavedení nočních spojů.
 
Od dubna na lince platí tarifní podmínky a cena jízdného tak, aby doprava autobusy zůstala finančně zajímavá a linku 55 cestující nadále hojně využívali. Linka proto nebyla zařazena do IDP a byl vyhlášen tarif dle požadavků obou obcí.
Cena jízdného je ve výši pouhých 10,- Kč pro celou trasu. Děti starší 6 let, studenti nebo důchodci platí 5 korun, žáci dokonce pouhé 3, Kč za jednu cestu.

Pravidelní cestující si mohou zároveň zakoupit měsíční předplatné ve výši 150,- Kč resp. zvýhodněné za 100,- Kč pro studenty či seniory.  Předplatné si cestující může aktivovat na Osobní čipové kartě ČSAD, jejíž výrobu svým občanům až do konce srpna obce Vejprnice i Tlučná plně hradí.

Navíc široká skupina cestujících může využít výsad bezplatné přepravy. Jedná se hlavně o občany nad 70 let věku nebo naopak děti do 6 let, dárce krve, držitele průkazů ZTP nebo účastníky odboje.

Přesto, že nová linka není zařazena v IDP, jsou z rozhodnutí objednatelů, tedy obcí Vejprnice a Tlučná, zdarma přepravováni i cestující s předplatným IDP pro zónu č. 001 Plzeň a č. 101 Nýřany, vždy v daném úseku dle zónování IDP.

Vzhledem k výhodně nastaveným cenovým podmínkám a silné nabídce spojů linku denně využije zhruba 1700 cestujících. Počet měsíčních předplatitelů byl v květnu 815 osob a celkem si Osobní čipovou kartu ČSAD pořídilo od začátku dubna již více jak 1400 osob. Čipovou kartu lze totiž ve spojích dopravce využít nejen jako nosič předplatného, ale jako elektronickou peněženku, kterou lze využít zároveň i na ostatních linkách ČSAD autobusy Plzeň a.s. k úhradě jízdného, navíc s 5% slevou oproti úhradě v hotovosti.

 


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·