Nejčastější úrazy při letních sportech

18.07.2014 19:57

Mezi nejobvyklejší úrazy při letním sportování patří pohmoždění, podvrtnutí či vykloubení kloubu. Nejčastěji bývají zraněná kolena, ramena a kotníky. Klouby jsou ohrožené především těmi sporty, které jsou spojené s nárazovým zatížením příslušných partií při rychlém a náhlém pohybu. Jmenovat můžeme například tenis nebo golf. Dále jsou to kolektivní sporty, u kterých je obtížné přizpůsobit tempo dle vlastní potřeby. Například volejbal nebo fotbal. Jak probíhá rehabilitace zraněného kloubu, aby mohl člověk co nejdříve opět sportovat? Na to odpovídá MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

 

Kdy je možné začít rehabilitovat

 

Vždy záleží především na typu poranění kloubu, věku pacienta a celkové fyzické kondici. Po lékařském vyšetření je každému pacientovi stanoven individuální léčebný rehabilitační plán. U poranění kloubů dochází často k poškození vazivové tkáně. Záleží, zda se jedná o mikrotraumata, nebo o natržení či dokonce o úplné poškození vazů, šlach a úponů. Pokud se jedná pouze o mikrotraumata, pomocí metody INFINITY je možné rehabilitovat prakticky ihned. U větších strukturálních poškození je nutný nejdříve klid 4 - 6 týdnů. Cviky nesmí být náročné, aby zbytečně nepřetěžovaly poraněný kloub.

 

Co je cvičení v mikropohybu a makropohybu

 

S  metodou INFINITY je možné cvičit v tzv. makropohybu, ale také v mikropohybu a v představě. To je výhodou právě pro pacienty po úrazech kloubů, kteří nemohou cvičit v makropohybu. „Cvičení v mikropohybu či v pouhé představě pomáhá udržovat svalový tonus a pohybový program, na který bylo tělo zvyklé. Umožňuje zapojit ty nejjemnější svaly, které se normálním cvičením špatně aktivují. INFINITY současně synchronizuje funkci svalů i kloubů na základě reflexů a programů centrálního nervového systému. Všechny tyto faktory napomáhají dřívějšímu návratu ke sportovním aktivitám,“ uzavírá MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Zdroj: ASPEN.PR

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·