Nadpraporčík ve výslužbě Jiří Schams zavítá na plzeňské Slavnosti svobody

02.05.2012 16:26

Nadpraporčík Jiří Schams, veterán České armády, zavítá na plzeňské Slavnosti svobody. Bude čestným hostem ukázkového vojenského tábora současných spojeneckých sil umístěného za obchodním domem Plaza v sobotu 5. května 2012 v čase od 12 do 17 hodin.

 

Na svoji první misi odjel Jiří Schams do Bosny a Hercegoviny. S prostějovskou brigádou absolvoval první zahraniční nasazení této jednotky v Kosovu v roce 1999. Na další misi byl nasazen jako součást ochrany kontingentu 7. polní nemocnice v Iráku, v době války v Iráku pak na Velvyslanectví ČR v Kuvajtu a později v Bagdádu při české misi OCPA (Office of the Coalition Provisional Autority). Následuje mise v jižní provincii Basra jako součást kontingentu vojenské policie. V průběhu let 2005 – 2006 prošel Jiří Schams působením v misích v Kosovu a Iráku. V roce 2007 se přesouvá do jihoafghánského Hílmandu. Ten se mu stává osudným. Byl těžce zraněn sebevražedným atentátníkem 17. března 2008 při plnění úkolu v městečku Gerešk. Nejprve byl v kómatu, pak čtyři měsíce v umělém spánku. Lékaři mu nedávali moc šancí na přežití. Dnes je na vozíku, není soběstačný. Za všechno může střepina, která mu stále zůstává v mozku. Proto má porušenou motoriku a koordinaci.

 

Nadpraporčík ve výslužbě Jiří Schams přezdívaný Regi byl inspirací pro vznik projektu privátního centra komplexní péče pro válečné veterány, které se staví ve Svémyslicích u Prahy.


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·