Naděje pro kočky

02.03.2016 10:45

 

 Plošný kastrační program, kterému se spolek Naděje pro kočky jako jediný subjekt v Plzni věnuje, pokračuje i letos. Díky plošným kastracím se daří významně snižovat množství toulavých a divoce žijících koček na území města.

 

            V roce 2015 spolek Naděje pro kočky ve spolupráci s Městskou policií Plzeň odchytil několik desítek divoce žijících zvířat. „Mapujeme situaci ve městě a vyhledáváme lokality, kde k přemnožení koček dochází. Právě na taková místa se zaměřujeme a někdy sami, někdy za pomoci Městské policie Plzeň, připravíme odchyt,“ popisuje předsedkyně spolku Naděje pro kočky Helena Straková. Samotné odchyty jsou podle ní velmi náročné. Provádějí se s pomocí odchytové klece, ve které je umístěná návnada, obvykle lákavě vonící kočičí krmivo. „Někdy je nutné čekat i několik hodin, než se kočku podaří odchytit, jindy se to nepodaří za celý den a musíme se na místo po několika dnech znovu vracet,“ říká  Helena Straková.

 

            Každé odchycené zvíře členové spolku prohlédnou, odčerví a pokud má nějaký zdravotní problém, vyřeší jej. Kocoury poté pouštějí zpět do jejich teritoria, kočky míří na kastraci.

 

            Kastraci v loňském roce podstoupilo 24 koček. „Kastrují se pouze kočky, u kocourů by nebyl zákrok dostatečně efektivní. Kočky někdy pohlavně dospívají už v půl roce věku, můžou mít dva vrhy ročně a v každém až deset koťat. Množí se tak skutečně velmi rychle,“ vysvětluje předsedkyně spolku. U koček kastrace nezamezuje jen nekontrolovatelnému množení, ale také řadě zdravotních problémů, například zánětům dělohy nebo nádorům mléčné žlázy.

 

            Každou odchycenou kočku čeká veterinární prohlídka, samotný zákrok a následně sedmi až desetidenní hospitalizace. „Když se kočka úplně zotaví, vypouštíme ji po souhlasu veterináře zpět na místo odchytu, kde je zvyklá žít a kde se o sebe umí postarat,“ popisuje předsedkyně spolku Naděje pro kočky Helena Straková.

 

             Plošný kastrační program podporuje Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně. Loni na něj vydal 28 068 korun. „S kastračním programem začal náš spolek už v roce 2001. Díky podpoře plzeňské radnice se nám podařilo kastrovat stovky koček a snížit tak  počet koček divoce žijících v ulicích Plzně na minimum. Zatímco ještě před lety byly kočky u popelnic běžnou součástí života ve městě, dnes je už lidé zahlédnou spíš jen výjimečně. Ubývá díky tomu i množství týraných koček. Především toulavá koťata totiž často bývají terčem brutálních útoků. V Plzni už jich naštěstí je jen velmi málo,“ těší  Helenu Strakovou.  V kastračním programu spolek pokračuje i letos. Prozatím odchytil a kastroval šest koček.

 

            „Pokud se v některé lokalitě přemnoží kočky, budeme rádi, když nás na ni obyvatelé města upozorní. Situaci prověříme a v případě potřeby zasáhneme,“ říká  předsedkyně spolku. Dodává, že rozpoznat divoce žijící kočku od domácího mazlíčka, který se ztratil, nebo kterého majitelé vyhodili, bývá někdy obtížné. „Obecně ale lze říct, že divoce žijící kočka jen těžko získává důvěru k lidem, nenechá se pohladit a je velmi plachá. Stejně ostražitá ale může být i kočka, která se jen zatoulala nebo které se lidé zbavili. Lidé by měli vždy, když objeví kočku na ulici, volat Městskou policii Plzeň, která ji odchytí a převeze do útulku v Plzni – Borech. Ten má povinnost se postarat o všechny nalezené kočky. „Pouze veterinář nebo odborně vyškolený pracovník pak může určit, zda jde o kočku divokou nebo nikoliv. Pokud se jen ztratila, mají tak její majitelé díky umístění v útulku mnohem větší šanci ji najít. Jestliže se jí někdo zbavil, pak jí útulek může hledat nový domov,“ upozorňuje Helena Straková s tím, že lidé, kteří pouštějí svoje kočky proběhnout ven, by měli zvířeti dát obojek s telefonním číslem nebo adresou. Pokud se taková kočka zaběhne a odchytí ji strážníci, má mnohem větší šanci se dostat zpět ke svému majiteli.

 

            Spolek Naděje pro kočky v současné době nemůže přijímat odchycené kočky z ulic. Dotace na péči o nalezené kočky ve výši několika desítek tisíc korun totiž putují výhradně do útulku v Plzni – Borech. „Náš spolek existuje jen díky dárcům a sponzorům a bohužel nemáme dostatek prostředků, aby se mohl starat o všechny kočky, které by to potřebovaly,“ dodává Helena Straková.   

http://www.foto.oko24.info/vydano/2016_1/20160302104650_001_ls.png

 

  Zdroj: TZ spolku Naděje pro kočky

                      

LPP

 


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·