Stříbro přivítá mistrovství sajdkár a čtyřkolek

12.05.2013 00:00

 

Již v neděli 12. května se dočká Terén sv. Petra prvního z vrcholů letošní rekordní 66. sezóny. Vyhlášená stříbrská trať bude hostit podnik mezinárodního mistrovství ČR side a čtyřkolek. Soutěžní program budou doplňovat vložené motokrosové závody třídy Veterán Klasik v poháru SMS.  

Mistrovský seriál populárního sajdkárkrosu patří do Stříbru v posledních letech pravidelně. Málo známou skutečností může být ale dlouhá tradice AMK Stříbro v pořádání sajdkárkrosových závodů. Sidecar motocross vzniká v západní Evropě v 60. letech 20. století, na jejichž konci tato atraktivní novinka proniká i do tehdejšího Československa, a rychle si získává jezdce i diváky. V roce 1969 sice Sedlčany uspořádaly premiérový ukázkový závod, ale hned v roce 1970 stříbrští připravili první mezinárodní sidecarcross o putovní Klíč sv. Petra. Zvítězili v něm na stroji Wasp Norton hvězdní Holanďané Rikus Lubbers a Bart Notten, kteří se v následujícím roce stali prvními mistry Evropy v této disciplíně. Kromě klíče brali za vítězství sud piva a sele.

Zatím poslední mistrovský závod na naší trati v loňském roce opanovali bratři Rozehnalové na 2-taktním stroji VMC Zabel 700 před bratry Čermáky a třetími Černým s Zinckernagelem. Matadoři Václav a Marek Rozehnalové z Troubelic na Olomoucku patří mezi legendy tohoto sportu u nás. I díky vítězství ve Stříbře se jim v roce 2012 podařilo získat již 11. mistrovský titul. V posledních letech však museli svou domácí pozici hájit před neustále dotírajícími Čermáky. Ti bohužel minulou sezónu nedokončili pro zranění, takže letošek vynechávají a regenerují. Z pozice hlavního pronásledovatele tak bude na Rozehnaly útočit příbramský mladík Lukáš Černý s novým spolujezdcem Radkem Musilem, kteří sedlají 4-taktní sajdu WSP Jawa 700. Do bojů o stupně vítězů se také zapojí ostřílené moravské posádky Diblík se Šnévajsem a bratři Vejchodové.

Domácí mistrovství po závodech v Kramolíně a Horšovském Týně končí ve Stříbře svou tradiční jarní túru po západních Čechách. Přijďte se podívat na Terén sv. Petra, která z posádek si pro sebe urve vítězství, a odjede v pozici aktuální české jedničky na prestižní MS, které pokračuje hned následující víkend na Ukrajině. Spektakulární podívanou přinesou také souboje borců na čtyřkolkách, kterým široká stříbrská trať umožňuje naplno předvést jezdecké umění a sílu strojů. Spolu s motokrosovými závody veteránů na dobových strojích je to v jediném dni pro diváky skutečně rozmanitá nabídka. Však je očekáváno opět početné publikum z celé republiky! Jako již tradičně ve Stříbře bude také připraven veškerý návštěvnický komfort, ať už jde o výborný výhled na trať, prostorné parkoviště, sociální zařízení, bohatou nabídku občerstvení nebo dobré počasí.

 

Autor: Miroslav Šimek


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·