Logická olympiáda pro přemýšlivé děti a mládež z celé ČR

27.09.2015 16:42

 

Mensa ČR letos zahájila již osmý ročník tradiční Logické olympiády pro přemýšlivé děti a mládež z celé České republiky.

 

Logickou olympiádu pořádá Mensa ČR několik let ve snaze doplnit spektrum aktivit pro děti a mládež o soutěž, kde rozhoduje samostatné uvažování a schopnost logického myšlení. „Dáváme tak prostor k vyniknutí i žákům, kteří nejsou úspěšní v tradičních školních předmětech nebo pochází z různého sociálního a kulturního zázemí,“ uvedl místopředseda  Mensy ČR Petr Čavojský

 

Soutěže se každoročně účastní desítky tisíc dětí z celé České republiky, přičemž jen vloni bylo zaregistrováno 49 035 žáků a studentů z více než 2 056 základních a středních škol z celé republiky, což je o 7 926 soutěžících a 87 škol více než v roce předchozím.

  „Olympiáda bude tradičně probíhat tříkolově, a to v pěti věkových kategoriích. Nejprve proběhnou nominační kola, nejúspěšnější řešitelé postoupí do krajských kol a o vítězi se rozhodne v listopadu v celostátním klání v Míčovně Pražského hradu v Praze,“ připomněl průběh olympiády Petr Čavojský z organizačního týmu soutěže. Na nejúspěšnější řešitele opět čekají hodnotné ceny.

 

Novinkou pro tento rok je zavedení speciálních kategorií pro mateřské školy a první ročníky základních škol. „Podchytit nadání včas je klíčové pro jeho rozvoj. To je důvod zavedení kategorie pro žáky mateřských škol. Kategorie pro žáky prvních tříd se pak snaží kompenzovat fakt, že prvňáčci v říjnu povětšinou ještě nedovedou spolehlivě číst a psát, jsou tím znevýhodněni a mohou být svým neúspěchem demotivováni,“ dodává Petr Čavojský. Cílem nových kategorií je především to, aby řešitelé získali představu o svých schopnostech ve srovnání s vrstevníky.

 

V loňském roce se v Karlovarském kraji do soutěže zapojilo úžasných 2 167 řešitelů. A 9 nejlepších postoupilo do republikového kola. Krajské kolo soutěže by se mělo konat 6. 11. 2015 v Krajské knihovně v Karlových Varech.

 

 

Registrace do soutěže již začala. Zájemci o soutěž se mohou registrovat až do 30. září 2015 na webových stánkách www.logickaolympiada.cz, kde jsou také k dispozici další informace k olympiádě. V období registrace probíhá korespondenční soutěž. Z účastníků, kteří správně vyřeší alespoň dvě ze tří úloh, vylosujeme tři vítěze, kteří získají deskovou hru a hlavolamy. Vaše řešení nám pošlete do 30. září 2015 na e-mail info@logickaolympiada.cz, kde Vám také zodpovíme všechny Vaše dotazy k soutěži.

 

Příklad předložených úloh:

Tři kamarádi si chtěli koupit čokoládu. Zjistili ale, že mají málo peněz. Prvnímu z nich chybělo 20 Kč, druhému 22 Kč a třetímu 3 Kč. Rozhodli se tedy, že dají peníze dohromady a koupí si jednu čokoládu společně. Ale ani pak jim peníze nestačily.

Kolik korun stála čokoláda?

 

Jaké číslo patří místo otazníku?

2, 4, 8, 16, 32, ?

 

 

Zdroj: TZ Krajského úřadu Karlovarského kraje

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·