Lidé z PATY vyměnili samotu za moderní domky v Aši

04.09.2015 19:33

 

Karlovarský kraj nechal vybudovat nové bydlení pro obyvatele Domova pro osoby se zdravotním postižením PATA v Hazlově. Celkem 6 dětí a 12 dospělých klientů se během prázdnin přestěhovalo do nově vybudovaných domků v Jiráskově ulici v Aši. Budou tak moci žít jako jejich vrstevníci a postupně zvládat činnosti, které přináší život mimo zdi ústavní péče.

​Kraj tak završí další etapu transformace tohoto pobytového zařízení pro poskytování sociálních služeb, na jejíž financování využil finanční prostředky z Integrovaného operačního programu v rámci projektu s názvem „Investiční podpora procesu transformace Domova pro osoby se zdravotním postižením „PATA“ v Hazlově, příspěvková organizace“. „V nových domcích bydlí celkem 18 lidí se zdravotním postižením, kteří potřebují nepřetržitou péči. Postupně se budou učit novým dovednostem a návykům pod vedením zkušených sociálních pracovníků,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák a dodal, že celkové náklady na realizaci této etapy projektu činily 31,7 milionu korun.

Do současnosti nechal Karlovarský kraj v první části projektu zrekonstruovat rodinný dům v Krásné, kde bydlí čtyři lidé a byt v Aši využívaný třemi klienty. Od ledna loňského roku je čtrnácti bývalým klientům hazlovské PATY poskytována služba chráněné bydlení v bytech v Aši a domku v Krásné a od loňského září, také patnácti klientům v nájemních bytech v Chebu.„ Nyní je ve třech domácnostechv Jiráskově ulici poskytována sociální služba Domov pro osoby se zdravotním postižením, která byla dříve zajišťována v budově bývalého kojeneckého ústavu v Neumannově ulici v Aši. Jedná se o službu pro dětské klienty a klienty s nejtěžším postižením a nejvyšší potřebnou mírou podpory. Stěhování takového pracovištěnení jednoduchá záležitost, a tak bych chtěl poděkovat všem zaměstnancům i klientům za trpělivost nadšení a osobní nasazení. V nových domácnostech bydlíme teprve necelé dva týdny, tak je předčasné nějak významně hodnotit spokojenost s novým prostředím. Ale ze současných reakcí lze dovodit, že dobře připravený projekt a služba bude úspěšně fungovat,“ uvedl ředitel Domova pro osoby se zdravotním postižením PATA Hazlov Daniel Lindenberg.

Střihání pásky (zleva starosta města Aš Dalibor Blažek, náměstek hejtmana Miloslav Čermák, ředitel PATA Hazlov Daniel Lindenberg, ředitel stavební divize ALGOn Petr Čejka

Nové bydlení pro 18 klientů PATY Hazlov a průběh projektu transformace oceňuje také starosta města Aš a náměstek hejtmana Karlovarského kraje Dalibor Blažek: „Jsem rád, že se město Aš aktivně zapojilo do projektu transformace Domova pro osoby se zdravotním postižením a že mohu konstatovat naplňování cílů, které Karlovarský kraj na začátku deklaroval. Na krásných nových domcích pro postižené děti i dospělé je vidět, že bylo od prvních čar projektu myšleno hlavně na budoucí uživatele. Domnívám se, že tak příjemné prostředí bezprostředně propojené s přírodou nemá na Ašsku obdobu.“

 

Celá zbývající část transformace zařízení PATA Hazlov bude realizována za podpory prostředků z EU v současném, nově zahájeném programovacím období. Příslušné zbývající žádosti o podporu chce Karlovarský kraj podat do Integrovaného regionálního operačního programu na podzim letošního roku.

Zdroj: TZ Krajského úřadu Karlovarského kraje

LPP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·